https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/projekt-zvire-v-nouzi-zachranil-od-zari-v-praze-90-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt Zvíře v nouzi zachránil od září v Praze 90 zvířat

16.12.2009 16:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od začátku prosince zachraňuje zvířata Prahy nové bílé vozidlo Českého svazu ochránců přírody s označením Zvíře v nouzi. Volat na pohotovostní telefon je možné 24 hodin denně. Dispečer poradí co dělat, pokud naleznete zraněné zvíře. Vyvarujete se tak chyb, které mohou být pro zvíře fatální.
 

Záchranný vůz Českého svazu ochránců přírody pro Prahu
Kufr záchranného vozu - lezecké vybavení, odchytové tyče, box na drobnou zvěř, světlo, pevné rukavice a chlupy od srnky.
Foto: Dominika Patrovská/Ekolist.cz

Od tohoto září zachránila stanice Českého svazu ochránců přírody 90 zvířat, telefonických konzultací vyřídili stovky. Navíc mají ochránci přírody nový vůz Dacia Logan MCV, který ochráncům pomůže při jejich výjezdech. Dosud používali jiné služební auto, které však nebylo dostatečně vybaveno. Nová zvířecí záchranka vozí speciální vybavení v ceně několika desítek tisíc korun. „Jde o odchytové pomůcky, lezecké vybavení a kufřík s pomůckami pro poskytnutí první pomoci. S vozidlem jezdí odborník David Zítek ze sběrného místa v Domě ochránců přírody v Michelské ulici na Praze 4,“ uvedla Dagmar Zieglerová, koordinátorka Národní sítě záchranných stanic. David Zítek, který pracuje i jako dispečer na telefonní lince, zraněnému zvířeti poskytne první pomoc a během 24 hodin zajistí jeho přepravu do záchranné stanice.

Dispečer poradí, zda není zásah zbytečný

V mnoha případech jde podle Davida Zítka o zdravá zvířata, například mláďata, která vůbec pomoc nepotřebují a dotek člověka jim může ublížit. Dispečer může v mnoha případech radou po telefonu zabránit nežádoucímu odběru zvířat z přírody. „Problém je také, pokud například svého psa necháte očuchat jakékoli mládě, nebo si ho sami pohladíte, matka jej pak už nepřijme,“ vysvětlila Zieglerová. „Třeba ježka není potřeba brát z přírody v září. Váží-li půl kila, je to v pořádku,“ doplnila Zieglerová. Aby ježek přečkal zimu v pořádku, měl by kolem půlky listopadu vážit okolo 650 – 700 g. Ne každý ježek prostě potřebuje záchranu. V záchranné stanici vám také pomohou, pokud k vám domů například zavítají netopýři.

Součástí systému péče o hendikepované volně žijící zvířata na území Prahy jsou kromě dispečinku a sběrného místa v Domě ochránců přírody záchranné stanice v Praze Jinonicích, v Pátku u Poděbrad a ve Vlašimi, kam jsou zvířata v případě potřeby převážena na dlouhodobější léčení či pobyt.

Volat lze na záchrannou linku nebo na městskou policii

Jaké jsou osudy nalezených zvířat můžete průběžně sledovat na webových stránkách www.praha.zachranazvirat.cz.

Magistrát hl. m. Prahy podporuje záchrannou pražskou stanici částkou 2 milionů ročně. V Praze pak existuje ještě Soukromá záchranná stanice LARY pro odchycená a opuštěná zvířata s odchytovou službou. Městská policie přímo spolupracuje se Záchytnou stanicí v Dolních Měcholupech a Útulkem v Troji, který také disponuje vlastní odchytovou službou.

Najdete-li v Praze zvíře zraněné nebo nalézající se na místě, odkud se samo nedostane, můžete volat pohotovostní linku 774 155 155. Svaz ochranářů doporučuje kontaktovat dispečera ihned a nečekat, jak se bude stav zvířete vyvíjet.


reklama

 
Dominika Patrovská
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist