https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pruzkum-kotel-si-nechava-pravidelne-zkontrolovat-polovina-cechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Kotel si nechává pravidelně zkontrolovat polovina Čechů

25.9.2017 07:50 | PRAHA (ČTK)
Pravidelné prohlídky kotlů doporučují odborníci mimo jiné pro zachování jejich bezporuchového provozu během zimní sezony.
Pravidelné prohlídky kotlů doporučují odborníci mimo jiné pro zachování jejich bezporuchového provozu během zimní sezony.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | paolobros / Pixabay
Jednou za rok si nechává odborně prohlédnout svůj kotel pouze necelá polovina tuzemských domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti E.ON prostřednictvím agentury Ipsos na vzorku 1500 respondentů. U plynových kotlů je pro domácnosti provozní revize sice nepovinná, ale doporučuje se. Jednou za tři roky ji naopak musí podle vyhlášky povinně provést právnické osoby a podnikatelé. Kotle na tuhá paliva si pak i domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20.000 korun.
 

Pravidelné prohlídky kotlů doporučují odborníci mimo jiné pro zachování jejich bezporuchového provozu během zimní sezony. Někteří výrobci a prodejci kotlů pak kontrolami podmiňují případné záruční opravy. "Záruka je stanovena zákonem na dva roky, nicméně v návodech bývá požadavek nebo doporučení na pravidelnou kontrolu zařízení uveden," uvedl výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky (APTT) Mojmír Krátký.

Doplnil, že některé díly kotle navíc do záruky spadat nemusejí a spotřebitelé při jejich výměně zaplatí při jejich výměně vždy. V praxi jde nejčastěji o různá těsnění, v případě kotlů na tuhá paliva pak do omezené záruky spadají obvykle šamotové cihly ve vyzdívce. "Některé díly mohou být definovány jako spotřební materiál a na ně pak dodavatelé nabízejí pouze omezenou nebo dokonce žádnou záruku," dodal Krátký.

Servisní prohlídky kotlů začínají nabízet i samotné energetické společnosti. "Podle našeho průzkumu využívá možnost prohlídek kotlů od svého dodavatele přibližně 20 procent českých domácností," uvedl Karel Zevl ze společnosti E.ON Energie.


reklama

Lidé v Česku mají v současné době možnost vyměnit starý kotel za nový, ekologičtější. Na konci srpna začala druhá vlna takzvaných kotlíkových dotací, ve které mohou lidé žádat o peníze na tuto výměnu. Konkrétní datum, kdy mohou zájemci začít podávat žádosti, určují kraje. Celkem půjde v rámci aktuální vlny na výměny kotlů 3,4 miliardy korun, jedna domácnost může dostat až 127.500 korun.

Konkrétně lze dotaci čerpat na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první výzvě, do které šly tři miliardy korun, už dotace nepodporují kotle na uhlí nebo kombinované kotle s ručním přikládáním.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist