https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rema-nabizi-domaci-krabici-na-prazdne-domaci-baterky-a-odvoz-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

REMA nabízí domácí krabici na prázdné domácí baterky. A odvoz zdarma

31.7.2017 01:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Staré baterky neházejte do koše. Do FamilyBoxu!
Staré baterky neházejte do koše. Do FamilyBoxu!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | REMA
V běžné české domácnosti se podle společnosti REMA nachází padesát baterií. Vysloužilé baterie zhusta končí ve směsném odpadu, kam kvůli obsahu nebezpečných látek nepatří. Sběr a ekologickou likvidaci vysloužilých baterií by mohl usnadnit FamilyBox: krabice na baterky. Sběrnou nádobu dostanete zdarma a po naplnění ji REMA zdarma odveze a ekologicky zpracuje.
 

V České republice existuje rozsáhlá sběrná síť, kam lze staré baterie či elektrospotřebiče odevzdat k recyklaci. Přesto stále řada lidí je vyhazuje do běžného komunálního odpadu. Přitom právě baterie obsahují řadu cenných kovů a látek, které lze díky recyklaci znovu použít. „Baterie jsou zdrojem kovů, jako je zinek, železo, mangan, nikl, kadmium či olovo. Kromě opětovného získání těchto cenných materiálů však správná likvidace zabrání i poškozování životního prostředí. Látky obsažené v bateriích jsou totiž při nevhodném nakládání nebezpečné pro zdraví člověka,“ upozornil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA.

Nová sběrná nádoba s názvem FamilyBox by se měla v budoucnu stát běžnou součástí českých domácností a vyřešit tak otázku, kam se starými bateriemi.

Kartónová krabice se stranami dlouhými 11 centimetrů dokáže pojmout celoroční spotřebu baterií běžné české domácnosti. „Komukoliv, kdo si o tuto krabičku zažádá, ho rádi zdarma pošleme. V momentě, kdy sběrný box člověk zaplní, zalepí ho a pošle zdarma prostřednictvím naší služby re:BALÍK. My už se postaráme o to, aby byly sesbírané baterie ekologicky zrecyklovány,“ popsal systém Vandrovec.

Společnost REMA se soustředila také na zpracování krabičky, kterou aktuálně zdobí motivy čtyř ročních období. Text pod uzavíratelným víkem pak vysvětluje důležitost recyklace a šetrného zacházení se zdroji. „Chceme rodinám ukázat, že i takové zdánlivé drobnosti mají velmi významný vliv na ochranu životního prostředí a kvalitu jejich života,“ říká FamilyBox David Vandrovec.

Baterie, které REMA takto sesbírá, putují obvykle na speciální linky, kde jsou několikrát drceny. Dochází též k oddělení magnetických a nemagnetických složek. Ze 720 kilogramů použitých baterií pak přístroje umějí získat okolo 366 kilogramů železa a 260 kilogramů dalších kovů, jako je zinek či měď. Tyto suroviny lze následně použít pro výrobu nových produktů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist