https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rosa-vite-ktere-praci-prasky-jsou-setrne-k-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rosa: Víte, které prací prášky jsou šetrné k přírodě?

26.8.2005 11:32 | PRAHA (EkoList)
Rosa, společnost pro ekologické informace a aktivity, opět vydala letáček o pracích prášcích. Letošní verze letáku poradí, jak si vybrat prací prostředek a jak prát šetrně k životnímu prostředí. Kromě toho nabízí i seznam široce dostupných pracích prášků bez fosfátů a poskytuje informace, jak takové prášky v obchodě poznat.
 

Pro šetrné praní je důležité správné dávkování pracího prostředku.
Ilustrační foto: Jakub Kašpar/archiv EkoListu

„Podle našeho chemického rozboru je na českém trhu běžně k dostání nejméně 23 značek bezfosfátových prášků,“ říká Pavel Hrubý z Rosy. K rozšíření těchto prostředků přispívají i členové Českého sdružení výrobců mýdla, čistících a pracích prostředků, kteří od začátku letošního roku vyrábějí jen bezfosfátové prací prášky. Členy sdružení je Henkel, Procter & Gamble, Unilever a Reckitt Benckiser. "Brzy by též měla vstoupit v platnost vyhláška připravovaná Ministerstvem životního prostředí, která prodej fosfátových výrobků zakáže úplně," tvrdí Pavel Hrubý z Rosy. "Vyhláška je připravená. Nyní je v meziresortním připomínkovém řízení. Účinná by měla být od 1. ledna 2006," říká Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí.

"Bezfosfátové prášky lze poznat podle nápisu „Neobsahuje fosfáty“ na obalu. Toto označení je však často vyvedeno pouze malým písmem," říká Pavel Hrubý z Rosy.

Jak uvádí Rosa, množství fosfátů (fosforečnanů) v prášku nemá vliv na kvalitu vyprání. Nejjednodušším krokem k šetrnému praní je proto vyhnout se prostředkům, které obsahují fosfor v podobě fosfátů. Fosfor jakožto hlavní živina pro vodní řasy a sinice není sám o sobě škodlivý. Avšak fosfáty z pracích prášků způsobují jeho přebytek ve vodních tocích a tím i přemnožení toxických druhů sinic. Tyto sinice vylučují do prostředí látky, které mohou způsobovat vážné alergie a vyrážky u lidí koupajících se ve vodě s vodním květem. Následný rozklad takto velkého množství sinic způsobuje akutní nedostatek kyslíku ve vodě, což na životě ohrožuje většinu vodních živočichů, včetně ryb. Ani čistírny odpadních vod si s fosfáty nedokážou účinně poradit.

Letáček Rosy si můžete zdarma vyzvednout v ekologické poradně Rosy na Nádražní ulici 55 v Českých Budějovicích nebo objednat telefonicky (387 432 030, 608 115 198) či e-mailem. Informace o šetrném praní můžete také nalézt na stránkách Rosy.

To, že fosfáty nejsou pro praní nutné, potvrzuje i spotřebitelský test, který v březnu 2005 provedl Test Dnes. Vítězem testu se vedle fosfátového pracího prášku Ariel Automat stal bezfosfátový Persil Power Perls, nejhůře dopadl prášek Bravil. Přestože je Bravil čtyřikrát levnější než Ariel, podle testu se nevyplatí: pere totiž jen o něco lépe, než obyčejná čistá voda.

Výsledky spotřebitelského testu Test Dnes najdete zde:
Když prášek pere jako voda.
Grafické znároznění výsledku testu.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist