https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rostlinna-stafeta.prineste-si-domu-kytku-s-pribehem-a-poslete-dal-ty-sve?fbclid=IwAR1nbtP89e8kaa0b3vUDlCpyIGNrDzdZ5xSYliH99djEZHlmr27jauEzCjE
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rostlinná štafeta. Přineste si domů kytku s příběhem a pošlete dál ty své

18.3.2019 01:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Není povinnost kytku přinést, ale odnést.
Není povinnost kytku přinést, ale odnést.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Hrubá / Zahrada na niti
Pěstování pokojových rostlin se poslední dobou stává velkým trendem. V uspěchané a rychlé době si hlavně lidé z měst snaží vynahradit nedostatek zeleně a přírody zazeleňováním svých příbytků a vytváří si tak doma tzv. "urban jungle". Obohatit svůj domov o zajímavé kytky můžete díky Rostlinné štafetě. Jde o rostlinný happening, ve kterém hrajou hlavní roli nejen pokojovky, ale i jejich příběhy.
 

Některé druhy pokojovek jsou víc trendy než jiné, hodně oblíbené jsou nenáročné retro pokojovky, které všichni známe z školních chodeb jako monstery, tchýniny jazyky nebo fíkusy. Nejvíce ceněné jsou ale rostliny s příběhem, ke kterým má člověk nějaký vztah, třeba je zdědil po babičce, dostal jako dárek k narozeninám nebo je adoptoval od popelnice.

Úplně původně vznikla štafeta z potřeby zbavit se rostlin, které se mi přemnožily, z nedostatku prostoru a také z neschopnosti rostliny vyhazovat. Myšlenka mě napadla, když jsem psala článek o Pilee peperomioides, největší královně rostlinné štafety, která má úžasný příběh a která se právě předáváním mezi lidmi rozšířila po celé Skandinávii a Britských ostrovech, aniž by kdokoliv včetně botaniků věděl, jak se jmenuje a odkud pochází.

Neustálá překvapení
Neustálá překvapení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Hrubá / Zahrada na niti

A tak mě na jaře 2016 napadlo uspořádat akci, kde bych mohla svoje rostliny nabídnout někomu, komu by udělaly radost a kdo by je adoptoval a s láskou pěstoval. Akci, kde by si kdokoliv mohl vyměnit svoje nechtěné výpěstky a naopak získat nějaké jiné rostliny, po kterých touží.

Štafeta probíhá několikrát do roka v Zahradě na niti, a akce začala být tak oblíbená, že už se z ní postupně stává tradice. První letošní a zároveň 8. kolo Rostlinné štafety odstartuje ve čtvrtek 28.3. v 17 hodin v Zahradě na niti ve Školské 7 na Praze 1.

A vůbec nevadí, pokud zrovna nemáte žádné rostliny, o které byste se mohli podělit. Není povinností přinést rostliny. Většinou se jich sejde dost i tak. Jedinou povinností je si minimálně jednu rostlinu odnést!

Štafetuje se všechno možné, co se týká rostlin, sazenice, semena, řízky, ale třeba i obaly na květináče, hnojiva nebo jiné doplňky, související s pěstováním, které chcete poslat štafetou dál.

Součástí je samozřejmě i výměna informací a zkušeností s pěstováním. Důležitou součástí jsou právě příběhy rostlin. Je moc fajn, když ke každé štafetové rostlině přidáte cedulku s informací, odkud rostlina je, co se jí u vás líbilo a nelíbilo, proč jí posíláte dál. Rostliny, které mají svůj příběh, jsou mnohem cennější a nový majitel k nim má hned jiný vztah!

A jak vlastně taková Rostlinná štafeta v Zahradě na niti probíhá?

Štafeta vlastně neprobíhá přímo v Zahradě, ale před ní. Před obchodem je umístěný dlouhý stoleček, na který účastníci odkládají svoje štafetovky. Na stolku jsou k dispozici i špejle a papíry pro napsání cedulky k rostlině (pokud to nestihnete doma). Štafeta probíhá většinou od 17 do 20 hodin a přijít můžete kdykoliv. Během večera se tu vystřídá spousta lidí a rostlin a každý přinese něco jiného, takže je to trochu i o štěstí, kdo co uloví.

Jak probíhaly předchozí Rostlinné štafety se můžete podívat v mých štafetových foto reportech na blogu, namátkou třeba Štafeta vol.2 a vol.5.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Hrubá Lenka
Lenka Hrubá
Autorka je zahradní architektka a majitelka obchodu Zahrada na niti.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist