https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sedi-vam-za-oknem-postolka-nechte-ji-byt-jde-patrne-o-mlade-upozornuje-zvireci-zachranka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poštolky za oknem se nelekejte. Jde patrně o mládě, co se učí létat, upozorňuje zvířecí záchranka

25.7.2017 16:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mládě poštolky obecné. Už je skoro celé opeřené, ale létat ještě moc neumí. Ráda si odpočine na vašem parapetu. Nechte ji být.
Mládě poštolky obecné. Už je skoro celé opeřené, ale létat ještě moc neumí. Ráda si odpočine na vašem parapetu. Nechte ji být.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Pražská zvířecí záchranka má v těchto dnech stále plné ruce práce. Jarní sezóna sice skončila, přesto je stále mnoho případů nalezených mláďat. Nejčastěji se jedná o ptáčata, která se učí létat a výjezd odborníků k nim je zbytečný. Přesto přijmou záchranáři průměrně dva pacienty denně. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 

V pondělí brzy ráno zazvonil pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185. Paní Martina z Prahy 8 našla poštolku na parapetu svého okna. Mladý dravec vypadal od pohledu neporaněný, přesto si nálezkyně nebyla jistá, že je v pořádku. Seděl totiž delší dobu stále na stejném místě a navíc neprojevoval známky plachosti. Pracovníci Pražské zvířecí záchranky po telefonu paní Martinu uklidnili, že se jedná s největší pravděpodobností o mládě, které vyskočilo z hnízda a dalo se na jeden ze svých prvních průzkumných letů.

Ptáčata poštolek totiž, stejně jako u mnoha jiných ptáků, vyskakují z hnízda v době, kdy jsou téměř celá opeřená a vypadají jako dospělí ptáci, ale nedokáží uletět více než několik málo metrů. Takoví ptáci potom posedávají na parapetech, balkonech či dokonce automobilech. Většinu případů spojuje fakt, že po delším pozorování se u takového ptáka dříve či později objeví rodiče, kteří na něj dohlížejí a dokrmují ho. Přesně totéž se stalo také na parapetu paní Martiny. Dospělá poštolka dolétla za ptáčetem přibližně po půl hodině.

Případy mláďat poštolek jsou v současnosti nejběžnější náplní práce pracovníků Pražské zvířecí záchranky. Denně řeší v průměru dva až tři podobné případy. V drtivé většině je odborníci vyřeší pomocí telefonické konzultace.

Mimo to však záchranáři vyjíždějí i k jiným pacientům, kteří pomoc opravdu potřebují. V pondělí například zachraňovali rehka domácího, který byl zamotaný do provázku na okenní římse na pražské Letné a v úterý sojku v Černošicích, která měla poraněné křídlo po srážce s automobilem. Oba pacienti se nyní léčí v záchranné stanici pro volně žijící živočichy.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Za tu dobu pomohla více než 4000 zvířat. Stále se však potýká s finanční nejistotou.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist