Poštolky za oknem se nelekejte. Jde patrně o mládě, co se učí létat, upozorňuje zvířecí záchranka
V pondělí brzy ráno zazvonil pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185. Paní Martina z Prahy 8 našla poštolku na parapetu svého okna. Mladý dravec vypadal od pohledu neporaněný, přesto si nálezkyně nebyla jistá, že je v pořádku. Seděl totiž delší dobu stále na stejném místě a navíc neprojevoval známky plachosti. Pracovníci Pražské zvířecí záchranky po telefonu paní Martinu uklidnili, že se jedná s největší pravděpodobností o mládě, které vyskočilo z hnízda a dalo se na jeden ze svých prvních průzkumných letů.
Ptáčata poštolek totiž, stejně jako u mnoha jiných ptáků, vyskakují z hnízda v době, kdy jsou téměř celá opeřená a vypadají jako dospělí ptáci, ale nedokáží uletět více než několik málo metrů. Takoví ptáci potom posedávají na parapetech, balkonech či dokonce automobilech. Většinu případů spojuje fakt, že po delším pozorování se u takového ptáka dříve či později objeví rodiče, kteří na něj dohlížejí a dokrmují ho. Přesně totéž se stalo také na parapetu paní Martiny. Dospělá poštolka dolétla za ptáčetem přibližně po půl hodině.
Případy mláďat poštolek jsou v současnosti nejběžnější náplní práce pracovníků Pražské zvířecí záchranky. Denně řeší v průměru dva až tři podobné případy. V drtivé většině je odborníci vyřeší pomocí telefonické konzultace.
Mimo to však záchranáři vyjíždějí i k jiným pacientům, kteří pomoc opravdu potřebují. V pondělí například zachraňovali rehka domácího, který byl zamotaný do provázku na okenní římse na pražské Letné a v úterý sojku v Černošicích, která měla poraněné křídlo po srážce s automobilem. Oba pacienti se nyní léčí v záchranné stanici pro volně žijící živočichy.
Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Za tu dobu pomohla více než 4000 zvířat. Stále se však potýká s finanční nejistotou.
reklama