Šetrnébudovy.cz – encyklopedie pro laiky i odborníky
www.setrnebudovy.cz - encyklopedie pro laiky i odborníky.
|
|
Foto: www.setrnebudovy.cz |
Podle Holovského stojí za zamyšlení, proč přes veškeré nové technologie a poznatky naše spotřeba energie stále stoupá. „Roli hrají naše předsudky a neznalost nových inovativních řešení,“ říká Holovský. Encyklopedie má být informační platforma, která pomůže s osvětou jak odborníků, tak i laiků. Informace mají být o ekologicky šetrných stavbách, o ekonomických aspektech, energetické účinnosti a uživatelském komfortu. Snahou organizátorů je přispět k rozšíření kvalitních staveb v ČR. „Naším cílem je snaha o sdílení znalostí a spolupráci. Jde o nezávislou a nekomerční aktivitu, která se snaží přinést komplexní pohled na šetrnost budov,“ říká další z organizátorů, Petr Vogel.
Encyklopedie má sloužit jak laikům, tak i odborné sféře. Každý si zde může vyfiltrovat informace podle svého zájmu. Informace jsou zde o rodinných domech, bytových domech, ale i o administrativních budovách. Jsou určeny jak běžným uživatelům, tak odborným profesím – architektům, projektantům, developerům či stavbařům. Encyklopedie si bere vzor ve otevřené encyklopedii Wikipedia – přispívat k obsahu bude moci kdokoliv.
Kromě textového obsahu lze v encyklopedii nalézt i flashové kalkulátory. Dva jsou nastaveny podle parametrů nedávno spuštěného programu Zelená úsporám a mají uživateli přinést rychlou informaci o tom, zda jeho záměr splní podmínky programu. Tyto dvě aplikace jsou zaměřeny na solární vytápění a dílčí zateplení. Kalkulátor komplexního zateplení ještě zprovozněn není. Třetím kalkulátorem je simulace toho, jak se proměňují různé parametry rodinného domu s konkrétními opatřeními. Ta mohou být od investičně náročných (zateplení celého domu) i celkem levná (úsporné osvětlení). Kalkulátor zobrazí výši investice, prostou dobu návratnosti, ale i další informace jako úspory energií, emisí CO2. Kalkulátor vychází z konkrétní případové studie. Připravuje se obdobná aplikace i pro bytové domy.
Při slavnostním zahájení provozu encyklopedie byly vyhlášeny výsledky soutěže pro autory příspěvků do encyklopedie. První cenu získal Michal Bureš za článek Porovnání tradičních izolačních materiálů z hlediska environmentálního dopadu, druhou cenu získal Jiří Karásek za článek Metody vyhodnocení efektivnosti investic – nástroj racionálního rozhodování, třetí cenu získala Lucie Šancová za článek Vliv teploty vzduchu a povrchové teploty na tepelnou pohodu člověka. Podle organizátorů se budou v budoucnu konat další soutěže pro přispěvatele. Součástí projektu je i pořádání odborných konferencí. I hosté spuštění encyklopedie měli možnost vyslechnout si přednášku Jana Žemličky, který vtipnou formou představil způsoby, jak zaručeně nezískat šetrnou budovu.
Poslední z autorů projektu Petr Kotek říká, že dveře jsou otevřeny každému. „Uvítáme každého, kdo se bude chtít do projektu zapojit. Přispívat může každý, ať už přímo svými články, nebo jenom editováním cizích článků."
Projekt šetrnébudovy.cz je součástí iniciativy za ochranu klimatu pod názvem Challenge Europe pod British Council. Kromě Šetrných budov se v České republice realizují ještě další tři projekty: I šaty dělaj klima, Kolo ve městě a Trvale udržitelná lokální energetická soběstačnost.
reklama