https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sklenene-bariery-zabijeji-ptaky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skleněné bariéry zabíjejí ptáky

14.2.2005 12:51 | PRAHA (EkoList)
Podle odhadu Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické dochází v České republice ročně k tisícům úmrtí ptáků, kteří se smrtelně zraní při nárazu do skleněné bariéry. Přesné statistiky těchto úhynů ptáků v ČR však podle Vermouzka nejsou.
 

„Systematicky to nikdo nesleduje, ale z náhodných údajů vyplývá, že úhyny jsou velké,“ shoduje se s Vermouzkem Pavel Marhoul z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Pro ilustraci, materiály Moravského ornitologického spolku (MOS) uvádějí, že podle výzkumu německých ornitologů zahynou na běžném metru průhledné protihlukové stěny až dva ptáci ročně.

„Lokálně to je jistě problém. Například průhledové plochy kolem dálnic jsou nebezpečné, protože dálnice procházejí volnou přírodou a skla jsou zde na velké ploše,” říká Zdeněk Vermouzek.

Ilustrační koláž: EkoList
Jan Hoření, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které pro stát spravuje dálnice a rychlostní komunikace, připouští, že námitky ornitologů proti proskleným plochám podél dálnic mohou být oprávněné. „Informací k tématu nemáme mnoho. Je to pro nás trochu okrajová záležitost,“ říká Hoření s tím, že by bylo zajímavé vypracovat na toto téma nějakou studii. Dodává, že legislativně je ze strany ŘSD vše v pořádku. „Komunikace mají vypracované studie EIA a jsou řádně zkolaudovány. Na některých místech je vyžadována průhlednost zábrany, například na mostech nebo na komunikacích ve městech,“ vysvětluje Hoření. „Většina protihlukových stěn je však zděných. Sklo je drahé a musí se udržovat.“

Smrtící odraz krajiny
Pro ptáky nejsou nebezpečné jenom protihlukové skleněné stěny podél komunikací, ale i skla čekáren na zastávkách, sklenících či zimních zahradách, stejně tak i skleněné plochy budov a domů. Vše, skrz co je vidět nebo v čem se odráží okolní krajina a obloha. Problém se nejčastěji řeší nalepováním siluet ptačích dravců. Jak se však ornitologové shodují, ne všechny siluety fungují. Nešťastné je použít siluetu ptáka, kterého ptáci neznají nebo není jejich přirozeným predátorem.

Podle Moravského ornitologického spolku se zatím osvědčily siluety ostříže a krahujce. MOS i radí, jak nejlépe siluety připevnit: siluety dravců se lepí přímo na očištěnou skleněnou plochu, nejlépe do horního rohu, a to tak, aby „let“ siluety směřoval do zbývající volné plochy. Dostatečné účinnosti se dosáhne při instalaci 1 siluety na 4–5 m2 skleněné plochy. MOS kromě bezplatných konzultací při přípravě rozsáhlejších projektů nabízí i samolepky ptáků k prodeji – jedna stojí podle velikosti 40–50 Kč. Nálepku ptáků mají na adrese: Moravský ornitologický spolek, P. O. Box 65, 750 65 Přerov 2, tel.: 581 203 150. Nálepky siluet lze získat i od občanského sdružení Ochrana fauny ČR, Komenského náměstí 142, 259 01 Votice, tel.: 302 582 310, e-mail: info@ochranafauny.cz.

Výrobou a vylepováním siluet ptáků se zabývá i občanské sdružení Galacie. „Projekt budeme naplňovat od února, abychom měli čas na výrobu siluet,“ říká Jaroslav Bajer z Galacie. Návrhy siluet dravců, které připravuje absolventka přírodovědecké fakulty UK, je sdružení ochotné bezplatně sdílet s dalšími ochránci ptáků. Kontakt: Galacie, Husova 1053, 250 88 Čelákovice, tel.: 326 996 706.

Neprůhlednost je lepší
Pavel Marhoul je, co se účinnosti siluet týče, skeptický. „Osobně si myslím, že je mnohem účinnější plochu zabarvit nebo před ni něco vysadit,“ říká Marhoul. I po-dle Vermouzka je ideálním řešením skleněné plochy například podél dálnic zneprůhlednit. Možností je celá řada. Plochy lze upravit barevnými hustě nalepenými pruhy. Mezery mezi jednotlivými pruhy by měly být tak malé, aby pták neměl pocit, že může proletět. Podle Vermouzka je úplně nejlepším řešením při budování používat materiály zcela neprůhledné. „Ty však lze využít jen u některých ploch,“ říká Vermouzek. „Těžko asi chtít po obchodnících, aby měli neprůhledné výlohy.“

Přestože jde o poměrně rozsáhlý problém, moc se o něm na veřejnosti neví. „Je to tím, že je zde řada jiných obdobně vážných problémů, například úhyn zvěře na komunikacích,“ zamýšlí se Marhoul. Podle něho by bylo dobré, kdyby se tato problematika stala například tématem státních dotací neziskovému sektoru.

Co je nadměrný úhyn?

Podle zákona o ochraně přírody 114/1992 je v paragrafu 5, odstavec 3 zmíněno, že „fyzické a právnické osoby jsou povinny při provádění zemědělských, lesnických a stavebních prací, při vodohospodářských úpravách, v dopravě a energetice postupovat tak, aby nedocházelo k nadměrnému úhynu rostlin a zraňování nebo úhynu živočichů nebo ničení jejich biotopů, kterému lze zabránit technicky i ekonomicky dostupnými prostředky. Orgán ochrany přírody uloží zajištění či použití takovýchto prostředků, neučiní-li tak povinná osoba sama.“

Formulace zákona je podle Zdeňka Vermouzka dost obecná, navíc neexistuje přímá sankce za nedodržení tohoto odstavce. „V praxi bych to viděl tak, že nadměrný úhyn můžete posoudit sami a pak se pokusit domluvit s majitelem. Pokud neuspějete, bylo by nutné o nadměrném úhynu přesvědčit příslušný orgán ochrany přírody, který může povinnost použití ochranných prostředků uložit,“ říká Vermouzek a dodává: „Čím se přesvědčuje obecní úředník, nikde stanoveno není, někde může stačit osobní šarm a fotky dvou zabitých ptaků, jinde nepomůže ani studie soudního znalce s kulatým razítkem.“


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist