https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/snemovnu-ceka-bitva-o-zakaz-klecovych-chovu-slepic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic

4.6.2020 13:04 | PRAHA (ČTK)
Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
 

Zákaz od roku 2027 prosazuje skupina poslanců kolem Jana Pošváře (Piráti), podle něhož nosnice v klecích jsou týrané a trpí stresem a deprivací. Termín zákazu podle Pošváře souvisí s patnáctiletou životností klecí. Zákaz používání tzv. neobohacených klecí začal platit od roku 2012. Poslanec připomenul, že se obchodní řetězce dobrovolně zavazují k tomu, že vejce z klecových chovů nebudou nabízet od roku 2025. Toman doporučil nechat na spotřebitelích, aby si sami zvolili, která vejce si budou kupovat.

Značnou část debaty poslanci věnovali také odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem, které podpořil sněmovní zemědělský výbor. Podle kritiků je 6900 korun za norka a 5400 korun za lišku přehnanou a nedostatečně zdůvodněnou sumou. Opoziční poslanci proto navrhli maximálně částky v třetinové až poloviční výši.

Sněmovna bude rozhodovat také o zvýšení pokut a správních trestů za porušení zákona. Mohly by se zdvojnásobit v návaznosti na to, že Parlament nedávno přijal zpřísnění trestů vězení za týrání zvířat.

Vládní novela původně počítala se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné by podle vládní úpravy měly být rovněž koutky, kde se lidé mohou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. Zemědělský výbor novelou navíc doporučil postupně zakázat drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Vystupování v cirkusech nemá být možné se zvířaty, která se narodí od roku 2021.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

4.6.2020 18:38
Piráti znají slepici jedině z obrázku.
Odpovědět
EC

Erika Chalupecka

5.6.2020 07:53 Reaguje na Richard Vacek
Wow, tak teď jsi jim to nandal!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.6.2020 10:46 Reaguje na Richard Vacek
To spíš vy znáte Piráty jen z obrázku...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.6.2020 11:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To mate pravdu. Jinak se ale setkavam s jejich nazory a az na vyjimky (elektronizace statni spravy) z nich lezou same nesmysly.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2020 09:08
Je to fakt. Tak zásadní věc naší budoucnosti jako jsou vejce nelze nechat na rozhodnutí zákazníků - mohli by i nadále kupovat kvalitnější zboží za nižší cenu.
Využijme tedy toho, že Poslanecká sněmovna nemá moc co dělat, na vládu v těchto klidných dnech není třeba dohlížet, bude tedy řešit představy amatérských dobrotrusů o blahu slepic.
- - -
Taky máte pocit, že Piráti ve skutečnosti Babišovo partě docela dobře nahrávají?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.6.2020 10:47 Reaguje na Viktor Šedivý
Nemáme, protože žijeme v realitě a ne ve lži jako vy....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist