Třídění bioodpadů je jen pro Pražany bydlící v rodinných domech se zahradou
Kompostejner má ve víku větrací otvory zakryté stříškou proti dešti. Na boku jsou další větrací otvory na hoře a dole. Uvnitř nádoby je nade dnem rošt, oddělující odpad od nahromaděné vody.
|
|
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz |
Služba je – na rozdíl od svozu tříděného komunálního odpadu – placena přímo klientem. „Svoz bioodpadu byl v Praze zkušebně zahájen v roce 2004 v Dolních Chabrech. Tento pilotní projekt financoval Magistrát hlavního města Prahy (MHMP). Po dvouletém zkušebním období se MHMP rozhodl projekt ukončit a v této chvíli nabídly Pražské služby občanům pokračování a rozšíření do dalších svozových oblastí. Jde o smluvní svazek mezi Pražskými službami a klientem, je to podobné jako se službami typu telefon, voda, plyn, elektřina, které si klient také hradí sám,“ říká Jan Marisko.
Pražské služby obsah nádoby na bioodpad kontrolují. „V případě, že obsahem nádoby není to, co tam má být, není nádoba vyvezena,“ říká Jan Marisko. „Stává se ale jen velmi zřídka, že se při výsypu svozového vozu na kompostárně objeví něco, co tam vůbec nepatří. Asi se nevyhneme takový situacím, ale doposud je všechno v relativně rozumné normě a kvalita sváženého bioodpadu se postupně spíše lepší,“ říká Marisko, což podle něho potvrzuje, že lidé mají zájem třídit odpady.
Aktuálně si svoz bioodpadu od Pražských služeb objednalo cca 3000 pražských domácností. Svoz se provádí zpravidla jednou za čtrnáct dní. Cena je odvislá od velikosti sběrné nádoby. Za vyvážení 120 litrové nádoby se platí 412 Kč/sezona, za dvojnásobnou nádobu 714 Kč/sezonu. Svoz probíhá ve vegetačním období, tj. od od začátku dubna do konce listopadu. Na zimu lze sběrnou nádobu u Pražských služeb za poplatek uskladnit.
Pro bioodpad se používají speciální sběrné nádoby hnědé barvy, tzv. kompostejnery. Tyto nádoby mají systém provzdušnění, které zabraňují hnití odpadu. Podle Pražských služeb dosavadní zkušenosti potvrzují, že nádoby nezapáchají.
Do kompostejneru patří tyto odpady: listí, tráva, plevele, zbytky rostlin, čistá zemina z květináčů, dřevní štěpka z větví stromů či keřů, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky a kávová sedlina, skořápky od vajec apod. Naopak sem nepatří tyto odpady: tekuté zbytky jídel, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné látky a jiné odpady.
Další informace:
Pražané mohou třídit bioodpad - dříve, než bude legislativa 11. dubna 2008.
reklama