https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/uklizet-se-musi.jak-dopadly-letosni-uklidy-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Uklízet se musí. Jak dopadly letošní úklidy přírody?

27.10.2022 11:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | ČSOP
Hlavní část kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody, je pro letošní rok u konce. I v tomto roce byly dva hlavní úklidové termíny, na jaře a na podzim, a mnoho dalších individuálních úklidů probíhalo v průběhu celého roku. Celkově se letos do zapojilo o dva a půl tisíce dobrovolníků více než loni. Ochránci přírody přitom předpokládají, že několik úklidů do konce roku ještě přibude. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 
K celosvětovému úklidovému dni, který se letos konal 17. září, se zapojilo celkově 10 408 dobrovolníků, což je o dva a půl tisíce více než v loňském roce. Tito dobrovolníci posbírali necelých 40 tun odpadu. Mezi nadšence patřili nejen jednotlivci, ale také školy, organizace či spolky.

„Těší nás, že se nadále zvyšuje zájem o tuto akci ze strany škol. Jsme totiž přesvědčeni, že to posiluje zájem dětí o přírodu,“ říká Veronika Andrlová, která akci koordinuje, a dodává, že letos se do kampaně Ukliďme svět zapojilo 84 škol.

Hlavní úklidové termíny jsou už za námi, úklidy ale stále pokračují. Mnoho lidí totiž pořádá úklidy v průběhu celého roku a je tak pravděpodobné, že další akce se teprve chystají. Takové lidi ochránci přírody prosí, aby se zaregistrovali na stránkách www.uklidmesvet.cz.

Ukliďme Orlík.
Ukliďme Orlík.
Zdroj | ČSOP

„Je to důležitý motivační prvek. Úklidy se zobrazují na interaktivní mapě, kde si je mohou najít další zájemci o kampaň a mohou se buď přidat, nebo zorganizovat vlastní ve svém okolí,“ říká Andrlová. Účastníci úklidů, kteří se zaregistrují, se navíc mohou zúčastnit tematických soutěží.

„Nyní se jedná o soutěž Landart, v rámci které mají účastníci vytvořit v přírodě umělecké dílko za použití přírodních materiálů. To pak vyfotografují a pošlou. Nejlepší z nich následně oceníme,“ uzavírá Andrlová.

Fotografie z úklidů volně k dispozici. Fotografie z loňské soutěže Land art jsou zde.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist