https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/usadili-se-vam-v-byte-netopyri-ochranci-zvirat-radi-jak-na-ne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Usadili se vám v bytě netopýři? Ochránci zvířat radí, jak na ně

7.9.2017 15:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netopýra do bytu naláká hmyz. Hmyz do bytu naláká světlo.
Netopýra do bytu naláká hmyz. Hmyz do bytu naláká světlo.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Zoufalé telefonáty, slzy, vztek – takto popisují někteří pracovníci zvířecích záchranných stanic rutinu posledních týdnů. Z různých míst volají lidé, že se jim do bytů nastěhovali netopýři. Co s tím? Otevřete okna nebo dveře dokořán a zhasněte, radí ochránci zvířat.
 

Města jako je Brno, Liberec, Jablonce nad Nisou či Plzeň jsou totiž každoročně vystavována přeletům netopýrů z letních kolonií. Zvláště letošní mladí jedinci, kteří teprve sbírají zkušenosti, velmi často zabloudí právě do otevřených oken bytů a nemohou najít cestu ven.

Od druhé půlky srpna řeší stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech či za bílého dne. Venku je pomoc většinou jednoduchá. Pokud není zvíře zraněné, je dobré jej za soumraku zkusit vypustit tak, aby bylo vidět, zda je zvíře opravdu schopné letu. Pokud netopýr zalétl do budovy, umožněte mu vylétnout za soumraku vyletět opět ven – otevřete dveře či okna dokořán a zhasněte. Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit.

Netopýři si hledají nejrůznější úkryty. Pokud je najdete ve stropním svítidle, zhasněte, aby jim teplo od žárovky neublížilo.
Netopýři si hledají nejrůznější úkryty. Pokud je najdete ve stropním svítidle, zhasněte, aby jim teplo od žárovky neublížilo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DESOP

Pracovníci stanic nyní často vyjíždí k případům, kdy lidé např. po návratu z dovolené či chalupy našli byt ve stavu, který v nich evokuje právě slzy či vztek. Díky pootevřenému oknu či jen mikroventilaci se občas stane, že do bytu zalétnou desítky či dokonce stovky netopýrů, kteří už se nedostanou ven. Marně poletují po místnostech a pak záleží, po jak dlouhou dobu jsou takto uvězněni. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v bytě se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů.

K ukázkovému případu vyjížděla plzeňská záchranná stanice na konci srpna. „V Plzni nám byli nahlášeni netopýři v bytě. Když jsme přijeli na místo, čekal nás smutný pohled - skupina zvířat uvězněných ve stolní lampičce, přičemž bylo zjištěno 48 uhynulých 18 živých netopýrů,“ popisuje případ šéf stanice Karel Makoň. Řešení je přitom jednoduché. Sezonní netopýří přelety se opakují rok co rok, zhruba ve stejnou dobu. Obyvatelé měst, ve kterých se letní kolonie vyskytují (matky s mláďaty obývají často prostory ve spárách panelových domů), mohou své příbytky jednoduše zajistit tak, že do oken nainstalují sítě proti hmyzu. Ty se dají pořídit v řádek desetikorun a jsou proti vniknutí netopýrů bezpečnou ochranou.

Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy a tak je nutné s nimi zacházet. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na odborníky – pracovníky záchranných stanic či členy České společnosti na ochranu netopýrů (ČESON). Při manipulaci dbejte své osobní bezpečnosti a používejte ochranné pomůcky. Není třeba se bát přenosu nemocí, teoreticky je netopýr možným přenašečem vztekliny, avšak takový případ nebyl dosud v našich podmínkách zaznamenán.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist