V březnu proběhne v Česku kampaň za „opravdové“ plenky
V rámci kampaně Rosa pořádá nebo koordinuje semináře, předváděcí akce a výstavy. „Kampaně se účastní celá řada partnerů, od pracovnic mateřských center, lékaře, učitele zdravotnických škol, přes ekoporadce až po obce samotné, knihovny, duly či zkušené maminky,“ říká Věra Soukupová, která kampaň řídí. „Jsme opravdu rádi, že se k nám přidávají i zdravotníci. Jsou právě tou cílovou skupinou, které rodiče věří více než nám – ekoporadcům. Navíc právě oni o plenách a jejich zdravotních rizikách či naopak výhodách mohou hovořit nejfundovaněji.“
„Týden opravdových plen by měl lidem ukázat, že látkové pleny neznamenají automaticky dřinu s vyvářkou a žehlením. Proto chceme lidem umožnit, aby si dnešní moderní látkové kalhotkové systémy mohli prohlédnout a aby se nás mohli přeptat na zkušenosti s nimi,“ říká Soukupová. V každém kraji se v Týdnu opravdových plen má konat přes sto padesát akcí, včetně vyhlášení fotografické soutěže, jejímž tématem jsou děti v látkových plenách.
Soukupová dodává, že dnes mohou děti vyrůstat kromě bavlny (a jejích modifikací – flanel či froté či též biobavlna), též v bambusových plenkách či plenách vyráběných z konopí. Podle ní se téma plenek netýká jen dětí, ale i dospělých. „Chtěla bych se jednou dočkat toho, že nějaký kojenecký ústav, domov důchodců či jiné podobné zařízení se rozhodne pro návrat k opravdovým plenám,“ říká Soukupová. „Ano, je s tím možná o něco více práce, avšak konečný efekt, spokojenost, šetrnost ke zdraví i k životnímu prostředí a hlavně finanční úspory se dají pocítit již po prvním roce,“ tvrdí Soukupová. Týden opravdových plen je inspirovaný britskou kampaní Real Nappy Week, která se koná ve stejném termínu.
Informace o akcích konaných v rámci Týdne opravdových plen naleznete na stránkách Rosy.
O vlivu klasických jednorázových plen a látkových plen na zdraví a životní prostředí viz článek Odvrácená strana plenek z 29. ledna 2004
reklama