https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-ceskych-supermarketech-se-prodavaji-i-biovejce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V českých supermarketech se prodávají i biovejce

13.3.2008 17:00 | PRAHA (EkoList)
V českých supermarketech lze nakoupit už nejen vajíčka z klecového chovu, ale i vajíčka z podestýlky a v některých obchodech i vajíčka z ekologického zemědělství. Vajíčka z volného chovu nejsou k dostání vůbec. Ukázal to průzkum, který provedla nezisková organizace Společnost pro zvířata.
 

Dita Michaličková ukazuje povinné označování původu vajec
Dita Michaličková ukazuje povinné označování původu vajec.
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz

„Ještě před dvěma lety nebyla v českých supermarketech jiná vejce, než z klecového chovu. Dnes již v některých obchodech lze sehnat nejen vejce ze šetrnějšího chovu na podestýlce, ale dokonce i vajíčka z ekologického zemědělství,“ hodnotí situaci Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata.

Společnost pro zvířata v polovině roku 2007 oslovila s dotazem po sortimentu vajec třináct velkých obchodních řetězců a nákupních aliancí, které podnikají v České republice. Odpovědi aktivistky získaly od šesti řetězců. Společnost Coop Centrum uvedlo, že o sortimentu svých vajec nemá informace. Ostatní řetězce, Lidl, Norma, Interspar Spar, Albert (Ahold) a Hypernova (Ahold) vejce z klecového chovu prodávají. Interspar Spar, Albert a Hypernova prodávají i vejce z podestýlky. Z celkového objemu tvoří vejce z podestýlky 10 % (Interspar Spar a Albert), respektive 7 % (Hypernova). Obchody Albert a Hypernova prodávají i vejce z ekologického zemědělství. V Hypernově tvoří biovajíčka 1 % vajec, v Albertu 0,2 %. Biovajíčka jsou k dostání v 51 Hypernovách a 46 Albertech.

Dotazník Společnosti pro zvířata nevyplnily a na výzvy ke spolupráci nereagovaly obchody Makro Cash & Carry, Penny Market, Plus – Discount, Tesco Stores a Billa. Kaufland a Globus projevily nezájem o průzkum. Aktivistky ze Společnosti pro zvířata se vydaly do některých těchto obchodů na na namátkový průzkum. Vejce z podestýlky prodávají některé obchody Tesco Stores, Globus, Billa. Biovajíčka je možné zakoupit v některých prodejnách Billa a Plus – Discount. V prodejnách Plus jde o vajíčka z německého dovozu.

Společnost pro zvířata zjišťovala i ochotu řetězců prodej vajec z neklecových chovů zavést či rozšířit. Společnost Coop Centrum uvedla, že nedisponuje informacemi, Interspar Spar uvedl, že další rozšíření neplánuje a obchod Norma prodej neklecových vajec zavádět neplánuje. Lidl naopak zavedení neklecových vajec plánuje a Albert a Hypernova plánují další rozšíření.

Označování vajec

Z kódu, který je povinně uváděn na skořápce vajíčka, se zákazník dozví, jakou metodou byly nosnice chovány, zemi, odkud vajíčka pocházejí a číselnou zkratku výrobce. Kód může vypadat například takto: 3 CZ 1234.
První číslice určuje způsob chovu, možnosti jsou čtyři:
1 pro vejce nosnic ve volném výběhu,
2 pro vejce nosnic v halách,
3 pro vejce nosnic v klecích, nebo
0 pro vejce nosnic chovaných v souladu s požadavky ekologického zemědělství.
Zkratka CZ určuje registrační kód země původu, v tomto případě ČR. Číselná zkratka pak určuje konkrétní firmu.

Mezi nejčastějšími překážkami, které brání rozšíření nebo zavedení neklecových vajec, uváděly společnosti vysokou cenou a nízkou poptávku (Lidl), vysokou cenu (Norma, Interspar Spar), nedostatečnou nabídku od českých producentů (Albert, Hypernova).

Dita Michaličková upozornila i na zavádějící zobrazení na některých obalech vajec z klecového chovu. „Kromě toho, že informace o klecovém chovu bývá na krabičce drobným písmem, bývá někdy na vrchní straně krabičky obrázek „šťastných“ slepic na zelené louce, což vůbec neodpovídá skutečným podmínkám chovu. Společnost pro zvířata ve spolupráci s evropskými organizacemi připravují stížnost k Evropské komisi na zavádějící označování vajec z klecového chovu,“ říká Dita Michaličková.

Kromě nákupu v klasickém obchodě lze vajíčka koupit i od malého chovatele slepic. Vejce z takového malochovu nemusí být kontrolovány na tuberkulózu a nevztahují se na ně přísné hygienické předpisy, které musí splnit vejce prodávané v obchodě. „Vejce z domácího chovu lze prodávat v rámci tzv. prodeje „ze dvora“, ale jsou určeny jen pro vlastní spotřebu, nelze je dál prodávat do obchodní sítě,“ říká tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Ne na všechno se musí používat vejce, tvrdí aktivistky. I tím lze totiž snížit tlak na ptáky. „Například do těsta lze vajíčka nahradit sojovou moukou,“ říká Dita Michaličková. Lze použít i tzv. sojanézu, což je sojová náhrada běžné majonézy. Jak uvádí Společnost pro zvířata, majonéza vyrobená z biovajec v českých obchodech zatím k dostání není.

Nabídka vajec v obchodních řetězcích
Název řetězce (aliance) Klecová vejce Vejce z podestýlky biovejce
Albert (Ahold a.s.) ano ano ano
Billa s.r.o. neodpověděli
Coop Centrum družstvo neví neví neví
Globus ČR k.s. odmítli odpovědět
Hypernova (Ahold a.s.) ano ano ano
Interspar Spar ČOS s.r.o. ano ano ne
Kaufland ČR v.o.s. odmítli odpovědět
Lidl v.o.s. ano ne ne
Makro Cash & Carry ČR s.r.o. neodpověděli
Norma k. s. ano ne ne
Penny Market s.r.o. neodpověděli
Plus - Discount s.r.o. neodpověděli
Tesco Stores ČR a.s. neodpověděli
Zdroj: Společnost pro zvířata

Dále k tématu biovajec čtěte článek Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec (14.3.2008).

Přečtěte si zprávu MF DNES otestovala kvalitu vajec z klecových chovů, podestýlky i biovejce (19.3.2008).

S tématem souvisí i článek Klece – (ne)přijatelné řešení chovu nosnic (1. 4. 2008).


reklama

 
Martin Mach
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist