https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-testu-mf-dnes-vyhral-praci-prostredek-qalt-excel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V testu MF DNES vyhrál prací prostředek Qalt Excel

16.11.2007 15:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Redakce Testu DNES (MF DNES) provedla spotřebitelský test univerzálních pracích prostředků. Testována byla prací účinnost, biologická rozložitelnost a ekotoxicita. Vítězem testu šestnácti prostředků se stal Qalt Excel, který nese i českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek.
 

Qalt Excel, ekologicky šetrný výrobek
Vítězem testu MF DNES se stal Qalt Excel
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz

„Na jedné straně prostředky, které vyperou na jedničku, ale z ekologie mají trojku. Na druhé straně zase ty, které šetří přírodu, ale za praní si vysloužily čtyřky a pětky. Mezi nimi skupina trojkařů“, píše Hana Večerková v MF DNES. Podle testu šestnácti pracích prostředků je tím ideálním, který dobře pere, není moc drahý a neškodí přírodě, Qalt Excel z Qaltu Rakovník. Na špici byly i výrobky dvou velkých výrobců Henkel a Procter&Gamble: Tide, Ariel, Palmex a Persil. Ty perou stejně dobře jako Qalt, ale měly o malinko horší vliv na životní prostředí a vyšší cenu. Prací prostředek firmy Ecover, která se profiluje jako ekologická firma, se umístil na šestém místě.

Qalt Excel nese českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Pro její získání musí prací prostředek splnit předepsaná kritéria, mezi něž patří i biologická rozložitelnost. Prostředek musí podle předepsané metodiky do 28 dnů dosáhnout 60% rozložení. Test MF DNES však ukázal, že Qalt Excel této hranice nedosáhl. Po 28 dnech se totiž rozložil jen z 50,5 %. „Nedokážu si to vysvětlit, proč jsme nevyhověli. Složení prášku se nezměnilo,“ řekl pro MF DNES Petr Řezníček ze společnosti Qalt Rakovník. Podle MF DNES se tímto bude zabývat i Agentura pro ekologicky šetrné výrobky. „Nemůžeme připustit, aby ekoznačka ztratila důvěryhodnost v očích spotřebitele kvůli jednomu výrobku,“ řekla pro MF DNES Adéla Petrová z Agentury.

Podle tiskové zprávy ministerstva životního prostředí (MŽP), pod které Agentura spadá, bylo rozhodnuto zadat akreditované laboratoři kontrolní testování vzorku, který byl zakoupen v běžné obchodní síti. Agentura zároveň požádala výrobce prášku, aby doložil nové ověřené výsledky testů na ekotoxicitu a biologickou rozložitelnost výrobku. "V případě, že firma nebude schopna doložit splnění podmínek k používání značky Ekologicky šetrný výrobek, bude ji právo užívat ekoznačku odebráno", říká Jakub Kašpar z MŽP. Podrobnosti o biologické rozložitelnosti Qaltu Excel naleznete ve zprávě MF DNES Jak se získává ekoznačka.

Výsledky testu, včetně podmínek testu, naleznete v článku Výsledky testu: Některé prací prostředky perou jako voda. K dispozici je i grafické znázornění výsledků. MF DNES také připravila návod, jak správně prát. Naleznete jej v textu Umíte správně prát?.

Qalt Excel se loni stal jedním z vítězů i testu, který provedla Zelená domácnost, ekoporadna serveru Ekolist.cz. Tehdy se spolu s tekutým prostředkem Frosch dělil o první místo. Qalt Excel v loni podmínky biologické rozložitelnosti podle směrnice pro udělování ekoznačky splnil. Zelená domácnost testovala také tekutý Ecover, který byl testován i MF DNES. Výsledky prací účinnosti a biologické rozložitelnosti v loňském a letošním testu jsou téměř shodné. Podrobnosti o testu Zelené domácnosti naleznete v článku Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist