V USA zakázali kosmetiku obsahující plastové mikrokuličky
Polyethylenové mikrokuličky jsou menší než špendlíková hlavička, způsobují ale velké problémy. Podle loňské studie se jen v USA každý den do řek a oceánů spláchne asi 8 bilionů mikroperliček, protože je čistírny odpadních vod nezachytí, upozorňuje Newsweek. A to je jen 1 % z celkového počtu denně vypuštěných mikročástic. Drtivou většinu kuliček sice čistírna zadrží, ale kousky plastu zůstanou mezi pevným organickým odpadem, který se už dál netřídí. Právě kal z čistíren se ale často používá jako hnojivo na polích. To znamená, že se plastové mikrokuličky dostávají spolu s ním i do půdy. Z ní je dokáže vymýt třeba déšť, ale pak i ony putují po dobře známé trase: potok, řeky, jezera a oceány.
Plastové kuličky se biologicky nerozkládají a mohou být živočichy mylně považovány za potravu. Společně s kuličkami se mohou do těl zvířat dostávat další toxiny uchycené na plastu. Po pozření mohou zůstávat v trávící soustavě vodních živočichů a dál putovat potravním řetězcem. Australští vědci odhadují, že dnes 90 % mořských ptáků někdy během života plast spolkne. Do roku 2050 by se to mohlo týkat až 99 % všech ptáků. Nejedná se pouze o plast z kosmetiky, ale i dalších lidských produktů: víčka, kousky syntetických vláken a textilií, úlomky polystyrenu nebo kusy obalů.
Prezident Barack Obama podepsal příslušný zákon o mikroperličkách v kosmetice minulý týden. Zákaz začne platit 1. července 2017. Už v roce 2014 zakázal kosmetiku s plastovými mikroperlemi stát Illinois na severu USA. Právě soustava Velkých jezer v Americe totiž patří mezi plastem významně znečištěné oblasti.
reklama