https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-zahradach-je-mozne-kacet-bez-povoleni-jen-ovocne-stromy-tedy-orech-lisku-i-mandlon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zahradách je možné kácet bez povolení jen ovocné stromy. Tedy i ořech, lísku a mandloň

11.11.2014 14:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve vlastní zahradě můžete pokácet jakýkoliv ovocný strom zcela bez povolení. U ostatních stromů záleží, jestli mají ve 130 cm nad zemí obvod menší než 80 cm.
Ve vlastní zahradě můžete pokácet jakýkoliv ovocný strom zcela bez povolení. U ostatních stromů záleží, jestli mají ve 130 cm nad zemí obvod menší než 80 cm.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od začátku listopadu je v platnosti nová „kácecí“ vyhláška, která upřesňuje, jaké stromy je možné v soukromých zahradách a zahrádkářských koloniích kácet. Bez povolení je možné kácet jen stromy ovocné, kam ale patří i ořech vlašský či líska obecná. U neovocných stromů určitých rozměrů je povolení potřeba.
 

Co se podle ministerstva životního prostředí chápe jako ovocný strom? Angrešt, rybíz (Ribes L.), broskvoň (Persica vulgaris Mill.), hrušeň (Pyrus L.), jabloň (Malus Mill.), temnoplodec (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot), jeřáb obecný moravský (sladkoplodý) (Sorbus aucuparia subsp. moravica (Zengerl.) A.Love et D.Love), kdouloň (Cydonia oblonga Mill.), líska obecná (Corylus avellana L.), mandloň obecná (Amygdalus communis L.), meruňka (Armeniaca vulgaris Lam.), morušovník (Morus sp.), ořešák vlašský (Junglans regia L.), maliník, ostružiník (Rubus L.), slivoň (Prunus domestica L.), třešeň (Cerasus avium (L.)Moench) a višeň (Cerasus vulgaris Mill.).

Na ostatní dřeviny se vztahuje povinnost získat pro kácení povolení, pokud dřevina v tvz. prsní výšce 130 cm nad zemí má obvod kmene 80 a více cm. Za žádost o kácení se neplatí žádný poplatek a úřady by o žádosti měly rozhodnout do 30 dnů.

Vyhláška se týká ovocných dřevin, které rostou na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň. Nově se to týká i zahrádkářských kolonií či zahrad u rekreačních objektů.

Důvodem, proč se na ovocné a neovocné stromy pohlíží jinak, je to, že neovocné stromy v zahradách plní zásadní společenské funkce. „Snižují prašnost a hluk, produkují kyslíku. Je tedy i ve veřejném zájmu, aby se ke kácení přistupovalo s respektem,“ vysvětluje náměstek ministra pro ochranu přírody Vladimír Dolejský.

Stromy by se měly kácet v době tzv. vegetačního klidu, které se obecně vymezuje jako listopad až březen, fakticky však záleží na tom, jaký je průběh počasí.


reklama

 
Další informace |
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist