https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vanoce-ekologicke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoce ekologické

28.11.2008 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Brněnská Veronica připravila pro předvánoční čas několik inspirací, jak zvládnout vánoce trochu jinak než konzumně. Příznivce biozemědělství potěší vánoční ozdoby z biočokolády od firmy Heinz Food. A pro ty, co by na vánoce chtěli vrátit svobodu kaprovi, máme radu: nedělejte to.
 

Brněnská Veronica spolu s dalšími organizacemi již poněkolikáté nabízí prodej vánočních jedliček. Stromek v květináči je vysoký zhruba 50 cm a vánoce u vás nemusí být jeho poslední, ale může je přežít. Veronica na jaře totiž zorganizuje výsadbu těchto stromků v lesích v okolí Brna. Kromě kanceláře Veronicy v Panské ulici je možné stromky koupit i v Lipce, Lesní školce Jezírko, v Rozmarýnku a Rezekvítku, v YMCE, Přírodní zahradě u smrku (vše Brno) a v Ekoporadně v Tišnově.

Jehličí
Vánoční stromeček nemusí po svátcích skončit na skládce. Pokud si koupíte stromek v květináči, můžete jej na jaře vysadit do lesa.
Foto: Matej Šiculiak

Veronica vydala i vánoční brožurku „Ježíšku, letos bez odpadu!“, která přináší několik dárkových tipů. Vánoční radost prý může kromě předplatného ekologických časopisů jako je Veronica, Ekolist nebo Sedmá generace přinést také dárek vlastnoručně vyrobený nebo dárek zcela nemateriální. Brožurka je ke stažení na webu Veronicy.

Biočokoládové ozdoby

Vánoce má leckdo, ale určitě ti nejmenší, spojené s čokoládovými figurkami a ozdobami. Ty letos bude v některých obchodech možné koupit s logem BIO. „Zaznamenali jsme poptávku po biovýrobcích a tak jsme pro letošní Vánoce udělali kompletní nabídku v bio mléčné čokoládě,“ říká Martin Borák z Heinz Food, která vyrábí figurky z biočokolády dovezené z Francie. Výrobky budou k dostání v řetězcích Ahold, Tesco a Makro.

Nech kapra žít

Vánoční nálada u mnoha lidí navozuje touhu vrátit vánočnímu kaprovi život a místo na pekáč jej odnést k řece či rybníku a vypustit jej na svobodu. Jenže takto znovunabytou svobodu si kapr dlouho neužije. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna kvůli vysílení a spotřebování zásobních látek při pobytu v rybářských sádkách nemá kapr dostatek sil k přežití zimy. Připočtou-li se ještě teplotní šoky, kterými ryba prochází od výlovu přes sádky, nákupní tašku, napuštěnou vanu a nakonec návratem zpět do volné vody, pak je pro kapra lepší, je-li spíš správně usmrcen již při nákupu.

Správné usmrcení kapra má podle SVS proběhnout tak, že se omráčí úderem tupým předmětem na temeno (nad očima) a následně se mu přetnou žaberní oblouky. Kaprům by se nemělo kvůli zjištění pohlaví násilně vytlačovat mlíčí nebo jikry nebo při manipulaci vtlačovat prsty do očí či pod skřele. Pokud při nákupu zjistíte takovéto zacházení, obraťte se na příslušnou Státní veterinární správu, buď okresní nebo městskou.

Pokud je vám kaprů líto, pak je raději nekupujte. A chcete-li o vánocích zpříjemnit život nějakému zvířeti, pak vás jistě uvítají s otevřenou náručí v útulku pro opuštěná či handicapovaná zvířata.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist