https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/velikonoce-klepou-na-dvere-sezente-si-vejce-od-stastnych-slepic
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velikonoce klepou na dveře: sežeňte si vejce od šťastných slepic

11.4.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
K Velikonocům neodmyslitelně patří barvení a zdobení vajec. Přes to nejede vlak. K vajíčkům se váže jednoduchá legenda: mohou pocházet z klecového chovu, což je pro nosnice asi to největší peklo, z halového chovu, což je trochu lepší, ale furt žádný med, z volného výběhu a nebo nejlépe z ekologického zemědělství, kde se na pohodu zvířat dbá nejvíce. Je to taky trochu o penězích, ale hlavně je to o nás a našem rozhodnutí.
 

Biovejce firmy Abatis
Původ vajec musí být uvedený i přímo na vejcích.
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz

Z jakého chovu dané vajíčko pochází poznáte vcelku snadno. Musí to být na obalu i na samotném vejci uvedeno. Pozor! Nenechte se podvést idylickým obrázkem prosluněného selském dvorku na obalu vajec. Je sice hezké, že výrobce ví, jak by to mělo správně vypadat, ale klidně vám takto zabalí vejce z klecí, na které denní světlo nikdy nedopadne. Nenechte se zmást ani nápisy jako čerstvá vejce, výběrová vejce apod., ty vůbec neinformují o tom, jakým způsobem byla zvířata chována, je to jen marketingové pozlátko.

Takže teď konkrétně: vejce musí být na skořápce označeno kódem, jehož první číslo označuje metodu chovu (0 - ekologické zemědělství, 1 - volný výběh, 2 - halový chov, 3 - klecový chov), následuje registrační kód státu a poslední čtyřčíslí je registračním číslem hospodářství. Pro snazší orientaci spotřebitele musí být metoda chovu uvedena slovně i na obalu.

Pokud vám dlouho trvá, než na obalu tuto informaci najdete, jde pravděpodobně o klecový chov a informace bude nějakým titěrných písmem někde schovaná. Dodavatel jiných druhů vajec by se šetrnějším chovem pochlubil.

Počítejte ale s tím, že čím šetrněji získaná vajíčka, tím zpravidla vyšší cena. Vajíčko z ekologického zemědělství stojí okolo šesti sedmi korun a často i víc. „Šťastná“ vajíčka se dají sehnat levněji nebo i velmi levně. Levněji se dají sehnat na nějaké zemědělské farmě, velmi levně pak od babiček na venkově. Až budete na své chatě, přeptejte se místních, jestli neví o někom, kdo ve vsi prodává vajíčka.

Ještě nedávno se nosnice měly ještě hůř. Chovatelé mohli používat tzv. neobohacené klece. Snahy o zlepšení klecových chovů trvaly od sedmdesátých let dvacátého století.

Původ vajíček jsme si tedy řekli. Teď by je to chtělo nějak šetrně obarvit. A ještě si při tom užít spoustu legrace. Tak tady je návod, jak na to.


reklama

 
Další informace |
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist