Velikonoce klepou na dveře: sežeňte si vejce od šťastných slepic
Původ vajec musí být uvedený i přímo na vejcích. | |
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz |
Z jakého chovu dané vajíčko pochází poznáte vcelku snadno. Musí to být na obalu i na samotném vejci uvedeno. Pozor! Nenechte se podvést idylickým obrázkem prosluněného selském dvorku na obalu vajec. Je sice hezké, že výrobce ví, jak by to mělo správně vypadat, ale klidně vám takto zabalí vejce z klecí, na které denní světlo nikdy nedopadne. Nenechte se zmást ani nápisy jako čerstvá vejce, výběrová vejce apod., ty vůbec neinformují o tom, jakým způsobem byla zvířata chována, je to jen marketingové pozlátko.
Takže teď konkrétně: vejce musí být na skořápce označeno kódem, jehož první číslo označuje metodu chovu (0 - ekologické zemědělství, 1 - volný výběh, 2 - halový chov, 3 - klecový chov), následuje registrační kód státu a poslední čtyřčíslí je registračním číslem hospodářství. Pro snazší orientaci spotřebitele musí být metoda chovu uvedena slovně i na obalu.
Pokud vám dlouho trvá, než na obalu tuto informaci najdete, jde pravděpodobně o klecový chov a informace bude nějakým titěrných písmem někde schovaná. Dodavatel jiných druhů vajec by se šetrnějším chovem pochlubil.
Počítejte ale s tím, že čím šetrněji získaná vajíčka, tím zpravidla vyšší cena. Vajíčko z ekologického zemědělství stojí okolo šesti sedmi korun a často i víc. „Šťastná“ vajíčka se dají sehnat levněji nebo i velmi levně. Levněji se dají sehnat na nějaké zemědělské farmě, velmi levně pak od babiček na venkově. Až budete na své chatě, přeptejte se místních, jestli neví o někom, kdo ve vsi prodává vajíčka.
Ještě nedávno se nosnice měly ještě hůř. Chovatelé mohli používat tzv. neobohacené klece. Snahy o zlepšení klecových chovů trvaly od sedmdesátých let dvacátého století.
Původ vajíček jsme si tedy řekli. Teď by je to chtělo nějak šetrně obarvit. A ještě si při tom užít spoustu legrace. Tak tady je návod, jak na to.
reklama