Video o přínosech školní výuky v přírodě se šíří jako lavina
Iniciativa Učíme se venku, za kterou stojí vzdělávací centrum Tereza a dalších více než dvacet spolupracujících a podporujících organizací, vstoupila do dalšího roku. Především učitelům na základních, ale i středních a mateřských školách chce přinášet více praktických tipů, inspirace i zkušeností odjinud, které jim pomohou překonávat počáteční bariéry při rozšiřování podílu venkovní výuky při běžném vyučování.
Projekt Učíme se venku získal v loňském roce i hlavní odbornou cenu Eduína za inovace ve vzdělávání. Za tu dobu získal tisíce příznivců, ale hlavně celou řadu učitelů, kteří se rozhodli zařadit pravidelné učení venku do své pedagogické praxe.
Začátkem roku vydalo Ministerstvo životního prostředí publikaci Tajemství školy za školou. Jejím autorem je Petr Daniš, který se více než 15 let věnuje problematice vzdělávání dětí, a který také stál u vzniku iniciativy Učíme s venku. Kniha shrnuje přínosy venkovní výuky pro děti i učitele, uvádí nejčastější překážky a zároveň i osvědčené tipy, jak zavádět učení venku. Čerpá přitom i z mnoha zdrojů a zkušeností ze zahraničí.
Přečtěte si také |
Hodina výtvarky v parku? Jasně, učení venku by mělo být normální, říká Petr DanišUčitelé, kteří mají zájem se o učení venku dozvědět více, mohou sledovat stránky a sociální sítě Učíme se venku. V příštích týdnech a měsících slibují autoři vydání dalších publikací a souhrnných lekcí pro venkovní výuku pro většinu předmětů prvního stupně základních škol, které budou k dispozici volně ke stažení.
reklama