https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyhledavace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyhledávač Ecosia: Klikni a chraň amazonský prales

31.8.2010 08:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mezi řadou internetových vyhledávačů lze nalézt i několik hlásících se k environmentálním myšlenkám. Díky vyhledávači Ecosia může prý průměrný uživatel internetu ochránit okolo 2 000 m2 tropického pralesa ročně. Google se naopak zaměřil na výzkum v oblasti odlesňování a alternativních zdrojů energie.
 

Datové centrum
I provozovatelé internetových vyhledávačů se snaží své služby nějakým způsobem "ozelenit". Na obrázku datové centrum.
Foto: Gregory Maxwell/Wikimedia Commons

Pralesům přátelská Ecosia

Ecosia se hlásí k životnímu prostředí již svým názvem. Byť je to v podstatě běžný vyhledávač, jeho specifikem je spolupráce se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), kterému odvádí 80 % svých příjmů z reklam. Finanční prostředky jdou konkrétně na program ochrany deštných pralesů WWF a pomáhají chránit amazonský tropický prales v brazilském národním parku Juruena.

Základem pro projekt jsou sponzorované odkazy, pomocí kterých se různé společnosti snaží uživatelům prodat své výrobky a služby. Firmy zaplatí provozovatelům Ecosia za každé kliknutí na reklamu několik centů. Výsledky vyhledávání včetně sponzorovaných odkazů na webu Ecosia zajišťují partneři Yahoo a Bing.

Ke kliknutí na sponzorovaný odkaz vede přibližně 2 % z uživatelských vyhledávání. Průměrně tak Ecosia vydělá okolo 0,13 centů za vyhledávání. Pokud jde 80 % z tohoto příjmu WWF, znamená to, že průměrně se za jedno vyhledávání přispěje na ochranu dvou metrů čtverečních pralesa. K dnešnímu datu činí příspěvek pro WWF zhruba 98 000 eur, což umožnilo ochranu více než 15 000 hektarů lesa.

Kromě ochrany deštných pralesů si Ecosia navíc zakládá i na využívání obnovitelných zdrojů energie. Její servery běží z více než tří čtvrtin na elektrický proud získaný ve vodních elektrárnách.

Pokud budete chtít vyhledávač Ecosia použít, stačí přejít na jeho domovskou stránku a zadat hledaný termín. Pro častější používání je pohodlnější nainstalovat si jednoduchou aplikaci přímo do používaného prohlížeče. Okénko vyhledávače Ecosia tak bude stále po ruce v pravém horním rohu prohlížeče. Díky nainstalované aplikaci Ecosia můžete také vidět, kolik metrů čtverečních se vám a všem uživatelům společně již podařilo zachránit. V současnosti je vyhledávač Ecosia používán především v Německu, Švýcarsku a Francii.

„Vědátor“ Google a šetřivý Seznam

O environmentální témata se zajímá i společnost Google. U příležitosti Mezinárodní konference o změně klimatu (COP15) v Kodani v loňském roce představila vlastní technologii umožňující sledování a měření změn v rozloze lesů pomocí satelitních snímků. K dalším projektům patří nástroj Google Powermeter - měřicí přístroj zprostředkovávající informací o spotřebě energie v domácnosti odkudkoli on line, RE - práce na vývoji elektrické energie z obnovitelných zdrojů, jejíž cena by byla menší než u energie vyráběné z uhlí a RechargeIT - podpora elektrických vozidel.

Společnost se také snaží snížit svoji uhlíkovou stopu minimalizací spotřeby energie vytvořením energeticky efektivních datových center, usiluje o napájení svých zařízení z vlastních obnovitelných zdrojů energie např. v Mountain View nebo z větrné elektrárny NextEra Energy Resources Story County II v Iowě.

Česká společnost Seznam sice nemá takto nákladné aktivity, nicméně podle slov tiskové mluvčí Rity Gabrielové se snaží o úsporu elektřiny vybíráním datového centra s úsporným provozem a navíc provoz služeb „virtualizuje“. To znamená, že na hardwaru jednoho stroje běží několik zcela různých služeb tak, aby byla kapacita počítače využita na maximum. Další pozitiva jsou podle Gabrielové vyřizování podstatné části komunikace a archivace dat v elektronické podobě nebo dlouhodobé firemní třídění odpadu.


reklama

 
Zdeňka Vítková
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist