https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyhody-zelene-fasady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výhody zelené fasády

6.2.2017 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle některých průzkumů se životnost fasády kryté popínavými rostlinami prodlužuje. Na snímku - břečťan.
Podle některých průzkumů se životnost fasády kryté popínavými rostlinami prodlužuje. Na snímku - břečťan.
Foto | Simona Albrechtová / Ekolist.cz
Popínavé rostliny pnoucí se po domech a přístřešcích vypadají nejenom atraktivně, ale mají i svůj praktický význam. Především chrání dům před nečistotami zvenčí, tepelně izolují a podílí se na zlepšení životního prostředí. Kromě estetické funkce produkují kyslík, poskytují útočiště užitečným druhům hmyzu a vytváří nové možnosti hnízdění pro ptactvo. Nelze zanedbat ani jejich vliv na kvalitu ovzduší. Díky zvlhčování vzduchu snižují prašnost.
 

Vliv rostlin na stavby

Dům porostlý popínavými rostlinami má i svá úskalí. Některé popínavé rostliny škodí stavebním konstrukcím, způsobují praskání zdiva a odlupování omítky. Možné riziko však představují kořeny některých rostlin, například vzdušné kořeny břečťanu. Obecně platí, že kamenné zdi mohou být břečťanem poškozeny, cihlové a maltované zdi či zdi se štukovanou omítkou jsou však naopak chráněny. Přesto, je-li ve fasádě trhlina, vzdušné kořeny mohou omítku prorůst a zeď poškodit.

Atraktivní květy zimolezu
Atraktivní květy zimolezu

Pro dřevěné budovy se břečťan nehodí z důvodu rozšiřování škvír a puklin mezi prkny. Vzdušné kořeny narušují povrch dřeva a mohou usnadnit průnik vzdušné vlhkosti a hub. Velmi důležitý je proto výběr druhu popínavé rostliny. Protože rostlinami porostlá fasáda má i své výhody. Rostlinami ji chrání před některými nepříznivými vlivy počasí, kyselým deštěm a či výkyvy teplot. Podle některých průzkumů se životnost fasády kryté popínavými rostlinami dokonce prodlužuje.

„Zelená“ fasáda po celý rok

Pokud budete chtít mít dům porostlý stálezelenými rostlinami, můžete zvolit například zmiňovaný břečťan popínavý (Hedera helix). Tato rostlina se dokáže přizpůsobit široké škále podnebním podmínek. Má mnoho kultivarů s pestře panašovanými listy neobvyklých tvarů. Za zmínku stojí například kultivar ´Arborescens´. Zajímavé jsou ale i zeleno-žluté květy břečťanu, které vyrůstají v okolíku a jsou velmi bohaté na nektar. Plodem je bobule, která je v nezralosti zelené a posléze tmavě fialové až černé barvy. Bobule slouží jako potrava pro ptactvo.

Další velmi atraktivní stálezelenou rostlinou je zimolez Henryův (Lonicera Henryi). Tato popínavá rostlina nemá nijak zvláštní nároky na stanoviště a dobře snáší i znečištěné ovzduší a teploty do -23 °C. Hodí se spíše na nižší stavby a přístřešky. Kopinaté listy se na rostlině drží celou zimu.

U brslenu je po čase nutné provádět řez, aby měl stále nové výhony.
U brslenu je po čase nutné provádět řez, aby měl stále nové výhony.

Zimolez je však okrasný především květenstvím, které je tvořeno trubkovitými květy, které jsou zevnitř bělavé až žluté a zvenčí tmavě růžové až nachové barvy. Toto zbarvení však není pravidlem, záleží na kultivaru. Například ´Copper beauty´ má květy zbarvené zlatožlutě.

Komu přijde zelená barva listů příliš fádní, může zvolit brslen Fortunův (Euonymus fortunei), konkrétně kultivar ´Emerald´n´Gold, který má malé zlatožlutě panašované lístečky. Kvítky rostliny jsou malé a nevýrazné, atraktivní listy nápadné barvy to však bohatě vynahradí.

Brslen není náročný a dává přednost mírně kyselé, vlhké půdě. Je plně mrazuvzdorný, takže i při teplotách pod nulou nemusíte mít obavy, že zmrzne.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Simona Albrechtová
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist