https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vystava-predstavi-quotbest-ofquot-ekoporadenskych-projektu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výstava představí "best of" ekoporadenských projektů

24.6.2010 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnes byla v prostorách ministerstva životního prostředí zahájena putovní výstava, která má veřejnosti představit vítěze soutěže o nejlepší ekoporadenský projekt. V prvním ročníku soutěže zvítězilo sdružení Ekologický právní servis s kauzou ochrany ovzduší na Ostravsku.
 

Zahájení výstavy Ekoporadenství.
„Ekoporadny začaly u nás spontánně vznikat na začátku devadesátých let. Loni vláda schválila rozvojový plán ekoporadenství, v rámci kterého se počítá i s certifikovaním ekoporaden, které má usnadnit rozlišení toho, co je kvalitní ekoporadna,“ řekl Tomáš Kazmierski, ředitel odboru environmentálního vzdělávání na ministerstvu životního prostředí. Zleva Eva Pavlorková (EPS), Hana Chalupská (Veronica), Kamila Kameníková (STEP) a Tomáš Kazmierski (MŽP).
Foto: Pipla/Ekolist.cz

Výstava představuje 11 nejlepších poradenských projektů realizovaných v rámci Sítě ekologických poraden. Na zájemce nečekají obrazy ani fotografie, ale panely s popisem historie konkrétních kauz. „Ekoporadny neposkytují jen informace, ale mohou občanům pomoci jako prostředník při komunikaci s úřady či institucemi nebo na dohodnutou dobu jim přímo pomoci řešit konkrétní problémy,“ říká Hana Chalupská z ekoporadny Veronica. Síť ekologických poraden ročně zodpoví tisíce dotazů od občanů.

Příkladem toho, jak může ekoporadna lidem pomoci s konkrétním problémem, je vítězný projekt soutěže. Na Ekologický právní servis (EPS) se v roce 2007 začali obracet lidé z Ostravy se stížnostmi a žádostmi o pomoc kvůli špatné kvalitě ovzduší, způsobené ocelárnou ArcelorMittal Ostrava. „Po té, co se na nás lidé obraceli se stížnostmi, jsme uspořádali setkání s veřejností. Výsledkem bylo, že EPS ve spolupráci s místním občanským sdružením Vzduch podnikl celkem 40 právních kroků. Včetně podání několik žalob, z nichž některé ještě běží,“ říká Eva Pavlorková z EPS. Kromě jiného EPS inicioval vznik Aliance Nebe nad Ostravou, medializoval problém s ovzduším a umožnil lidem přímo oslovit vedení ArcelorMittal Ostrava. EPS také s vedením ArcelorMittal Ostrava vstoupil do jednání a společně začali hledat řešení, jak snížit emise znečišťujících látek do ovzduší.

„Smyslem výstavy je lidem ukázat, jak ekoporadny pracují, jaké nástroje a postupy používají. Užitečná může být i dalším ekoporadcům, kteří zde mohou načerpat inspiraci a znalosti,“ říká k výstavě Hana Chalupská. Ekoporadcům je také určena nedávno vydaná publikace Ekoporadce, která shrnuje teorii a základní znalosti ekoporadců. Pro praktické využití se chystá vydání publikace Příklady environmentálního poradenství, kde bude shrnuto celkem 22 ekoporadenských projektů.

Putovní výstava bude v prostorách ministerstva životního prostředí přístupná do 8. července. Následně se přesune do Českých Budějovic, Zlína, Vlašimi a Ostravy. Termíny konání jednotlivých výstav budou zveřejněny na webu www.ekoporadna.cz.

Výstavu můžete navštívit i virtuálně prostřednictvím internetu. Zde je jedenáct nejlepších ekoporadenských projektů roku 2009:

Havarovaná skládka nebezpečného odpadu Pozďátky/Arnika

Kronospan - výroba dřevotřískových a OSB desek, Kronospan CR, Kronospan OSB/Arnika

Účast ČSOP ve správních řízeních v okrese Benešov/OS ČSOP Benešov ve spolupráci se ZO ČSOP Vlašim

Mapa zajímavostí Bílých Karpat s pravidly pro návštěvníky/Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty

Zelené úřadování na Městském úřadu v Uherském Hradišti/ZO ČSOP Veronica

Atlas zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie/Calla

Ocelárna Mittal/Ekologický právní servis

Zástupce veřejnosti/Ekologický právní servis

Hliník – zbytečný odpad/ZO ČSOP Veronica

Rozvoj trhu místních produktů/Rosa

Týden opravdových plen - celorepubliková osvětová kampaň/Rosa


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist