https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zbozi-z-psich-a-kocicich-kozesin-je-spojeno-s-velkym-utrpenim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zboží z psích a kočičích kožešin je spojeno s velkým utrpením

19.5.2003 10:37 | PRAHA (EkoList)
Ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) vydala v polovině února prohlášení, v němž odrazuje od nákupu výrobků z psí a kočičí kůže. Jejich získání je totiž provázeno velkým utrpením zabíjených zvířat.
 

Při svém rozhodnutí se ÚKOZ opřela především o drastická zjištění, která zveřejnila v roce 1998 nevládní organizace Humánní společnost Spojených států (HSUS). "Utrpení psů a koček v Číně se nedá popsat. Do smrti na to nezapomenu," prohlásil viceprezident HSUS Rick Swain po víc než rok trvajícím pátrání, během něhož se členům organizace podařilo dostat na několik psích a kočičích farem v Číně.

Hlavně kožešinu celou
"O celém pátrání jsme začali přemýšlet na podzim roku 1996 a další rok jsme se do toho pustili," sdělil EkoListu Rick Swain. Nejdřív nalezli několik článků roztroušených v evropských novinách, podle nichž usoudili, že nejrozšířenější je obchod s kůžemi domácích zvířat v Číně. Pracovníci HSUS předstírali, že jsou dodavatelé, a poté, co získali důvěru prodejců, se dostali až na farmy a jatka. Na to, co viděli, vzpomínají velmi neradi.

Takhle vypadá živý ...
Foto: Blanka Křížová

Zdokumentovali stahování psů z kůže zaživa. Dalším "oblíbeným" způsobem jejich zabíjení je probodnutí třísel - poté se nechají pomalu vykrvácet. Kočky bývají zavěšeny na provaz a potom se jim hadicí do krku lije voda tak dlouho, dokud se neutopí.

"Způsoby usmrcování zvířat jsou převážně velice drastické, pro evropskou kulturu nepřijatelné, a dochází při nich k týrání. Zvířata jsou často usmrcována pomalu, velmi bolestivě," stojí ve stanovisku ÚKOZu. Důvodem takových praktik je snaha, aby kožešina zvířat zůstala neporušená.

Kůže z Číny a i z dalších asijských zemí, například Thajska a Filipín, jsou pak vyváženy do světa, podle HSUS hlavně do USA a Evropy. Využívají se k výrobě kabátů, přikrývek, zdravotnických a ortopedických pomůcek, čalounění do automobilů, příručních tašek, klobouků, golfových i pracovních rukavic, ale i třeba bubnů a dalších hudebních nástrojů. Z psí a kočičí kůže se také sestavují malé suvenýry a figurky, které často připomínají skutečná zvířata.

Reportáže z Číny přiměly zákonodárce Spojených států, aby prodej výrobků z kůží domácích zvířat omezili. Podobně se legislativci zachovali i v Itálii. Nevládní organizace v čele s HSUS se nyní snaží k zákazu prodeje a dovozu psích a kočičích kůží přimět Evropskou unii. "Pokud se Česká republika stane členem Evropské unie, zhodnotíme u vás situaci, zkontaktujeme nevládní organizace a rozhodneme se, zda se pokusíme přimět zákonodárce k omezením i u vás," napsala EkoListu Betsy Dribben z HSUS k možné iniciativě své organizace v naší republice.

Kočky pro armádu
Jedna dodávka kožešin byla podle HSUS určena i pro českou armádu. Měla obsahovat 5 329 kilogramů kočičích kůží. Tisková mluvčí útvaru logistiky Armády ČR Eva Hrubinová ovšem jakýkoliv nákup psích nebo kočičích kůží vyloučila. Možná o něm v armádě ani nevědí. Rozpoznání psích a kočičích kůží je nesmírně obtížné, pro laika pak prakticky nemožné. Pro přesné určení je nutný minimálně dvouhodinový test.

Povinnost označovat kožešinový výrobek druhem kožešiny žádný zákon v České republice neukládá, podle Libora Dupala ze Sdružení českých spotřebitelů se však kožešiny obvykle označují. Platí to prý zejména u dražších výrobků. Výrobky z psů a koček jsou ale určeny nejspíš plebejcům, protože srozumitelné označení v naprosté většině případů nenesou. Spotřebitelé tak nemají šanci zjistit, co si vlastně kupují.

... a takhle hračka z jeho kožešiny.
Foto: Heze Canking

K dostání všude
Kočičí kožešiny jsou často vydávány za králičí. Podle Inky Wágnerové, která si dělala soukromý průzkum v obchodech s kožešinami, se kožichy ze psů a koček prodávají v téměř každém kožešnictví, nejčastěji pod názvem kožich z korejského psa nebo z divoké kočky. Mohou být ale označeny také jako Housecat, Mountain Cat, Goyagi. Výrobky ze psí kůže se pak prodávají pod názvem Asian Jackal, Gou-pee, Kou pi nebo Corsac fox.

V obchodním domě Centrum v Brně se prodávají kožichy ze psů a koček už několik let. Výrobky z "korejského psa" jdou prý slušně na odbyt. V obchodním domě Kotva v Praze se prodávají ledvinové pásy z koček. Podle Wágnerové je jejich dodavatelem český výrobce Votava z Brtnice u Jihlavy, kůže jsou dováženy z Číny. Figurky kožešinových zvířat prodávají hlavně stánkaři. "Ti většinou tvrdí, že figurky jsou z králičí kožešiny," popisuje své zkušenosti Inka Wágnerová.

Právě upomínkové předměty a hračky jsou ÚKOZu trnem v oku. Často totiž připomínají ta zvířata, která kvůli jejich výrobě trpěla. "Vtíravé aranžmá skleněných oček, reálná barevnost a příjemný pocit při pohlazení skutečné přírodní srsti vede k tomu, že lidé, kteří jakékoliv utrpení zvířat odmítají, si tato "zvířátka" kupují," konstatuje Jiří Dousek z komise na ochranu zvířat. Státní veterinární správa stanovisko ÚKOZu plně podporuje. "Jde o otřesnou záležitost, kterou je obtížné obhajovat," říká mluvčí správy Josef Duben ke způsobu získávání psích a kočičích kožešin. "Podle platných mezinárodních dohod je velice obtížné obchod s kočičími a psími kůžemi omezit. Proto je především na spotřebitelích, aby uvedené zboží nekupovali," apeluje Jiří Dousek z ÚKOZu.

Článek je převzat z tištěného EkoListu, č. 5/2003.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist