https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zima-idealni-obdobi-pro-sber-hub-s-lecivymi-ucinky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zima - ideální období pro sběr hub s léčivými účinky

15.2.2017 00:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na houby můžete chodit i v zimě. Mrazy a sníh nejsou překážkou.
Na houby můžete chodit i v zimě. Mrazy a sníh nejsou překážkou.
Pokud se nemůžete dočkat houbařské sezóny, není třeba zoufat. Na houby se dá jít i v zimě. Sbírat můžeme hlavně druhy rostoucí na dřevě. Tyto „zimní" druhy hub jsou ceněny také pro své léčivé a protirakovinné účinky.
 

Les a zejména pařezy a odumřelé stromy tvoří cenná naleziště mnoha hub, které mají navíc také léčivé účinky. Současné mrazy a sníh nejsou pro sběr těchto hub překážkou. Za mrazu houby zmrznou a po rozmrznutí opět pokračují ve svém růstu.

V současné době můžeme v lesích najít například hlívu ústřičnou. Hlíva je dřevokazná houba výborné chuti. Lze ji pěstovat i v domácích podmínkách na naočkovaném substrátu či dřevěných špalcích. V přírodě roste v trsech na kmenech listnatých stromů, především buků a vrb.

Je ceněna mimo jiné pro své léčivé účinky a schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Má velký obsah vitaminů a minerálů. Za zmínku stojí léčivé účinky, především v oblasti léčby snížené imunity, nádorových, kardiovaskulárních a zánětlivých onemocnění.Trsy hlívy rostou především na listnatých stromech.
Trsy hlívy rostou především na listnatých stromech.

Je kromě toho výborným pomocníkem na křečové žíly a hemoroidy. Velmi dobré výsledky hlíva přináší i při léčbě dermatóz, například alergií, vyrážek a ekzémů. Doporučuje se užívat jak čerstvé, tak sušené drcené plodnice.

Dalším hojně sbíraným zimním druhem je penízovka sametonohá. Roste v trsech na kmenech a pařezech listnatých stromů, zejména vrb, buků a olší. Je často k vidění i pod sněhem.

Houbaři se naskytne typický pohled na medově žluté až oranžové kloboučky, které září ve sněhové pokrývce. Sbírá se pouze klobouk, třeň je tuhý, sametový, hnědé barvy, což je důležitým poznávacím znakem. Penízovka se hodí do polévek a na nakládání do octa.

Penízovka sametonohá roste i na zahradách a v parcích.
Penízovka sametonohá roste i na zahradách a v parcích.

Stejně jako hlíva má rovněž léčivé a protirakovinné účinky. Protirakovinný účinek spočívá v obsahu látek, které potlačují dělení některých rakovinotvorných buněčných linií. Penízovka obsahuje proflamin a flammulin, od kterého je odvozeno její latinské jméno Flammulina . Houba se doporučuje konzumovat také při chorobách jater a žaludečních vředech. Bylo totiž zjištěno, že působí proti Helicobacter pylori, která se může podílet na vzniku žaludečních vředů.

Penízovka je ceněna i pro své antibakteriální účinky a obsahuje látky působící proti zlatému stafilokoku. Kromě samotné konzumace můžeme užívat lihovou tinkturu z penízovky, kterou si můžeme vyrobit či lze zakoupit v obchodě.

Ucho Jidášovo často roste na bezu.
Ucho Jidášovo často roste na bezu.

Během mírné zimy se můžeme setkat s uchem Jidášovým, rostoucím zejména na keřích bezu (Sambucus sp.). Houba má typický vzhled lasturovitého tvaru, chrupavčitou konzistenci a je bočně přirostlá ke dřevu.

Používá se do polévek, rizota a masových pokrmů. Pro využití léčivých látek z jidášova ucha je možné připravit i čaj, který slouží k posílení imunitního systému a na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Plodnice outkovky pestré se podobají krocaním ocasům.
Plodnice outkovky pestré se podobají krocaním ocasům.

V zimě si na pařezech a odumřelých kmenech listnatých dřevin můžeme povšimnout také outkovky pestré. Jedná se o dřevokaznou houbu, která způsobuje bílou hnilobu dřeva. Infekce do stromů proniká drobnými poraněními.

Plodnice outkovky se podobají pestrobarevným vějířům. Díky tomu tato houba v Anglii získala přezdívku turkey tail, což v překladu znamená krocaní ocas. Usušené plodnice se používají také jako dekorace při aranžování. Houbu najdeme zejména na pařezech dubů, buků, habrů a ovocných stromů.

Obsahuje řadu protirakovinných a léčivých látek a využívá se proto například v tradiční čínské medicíně. Houba je pro svou chuť uváděna jako nejedlá, využívá se však ve formě práškového extraktu či lihové tinktury.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Simona Albrechtová
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist