https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zmerte-si-svou-ekostopu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Změřte si svou ekostopu

5.11.2004 10:01 | PRAHA (EkoList)
Kdyby všichni lidé světa žili stejným životním stylem jako autor tohoto článku, potřebovali bychom víc než 1,7 zeměkoule.
 

Pokud jste zvědaví, jak by to vyšlo vám, vyplňte si jednoduchý test na webu www.hraozemi.cz/ekostopa. Dozvíte se, jakou máte ekologickou stopu a kolik by bylo zapotřebí planet pro celé lidstvo, kdyby všichni žili jako vy.

Otázky jsou rozděleny do čtyř skupin po pěti otázkách, které zjišťují, jak jste na tom v oblasti bydlení, potravin, zboží a dopravy. Dále vyplníte svůj věk, pohlaví, typ zaměstnání a vyberete velikost sídla, kde žijete. Pokud byste chtěli vědět, jak svou ekostopu zmenšit, zkuste v testu měnit jednotlivé odpovědi - uvidíte, co se stane, když například omezíte jízdu automobilem a budete víc používat hromadnou dopravu.

Test je vztažen na českou populaci starší jedenácti let a sami tvůrci testu upozorňují, že výsledky testu jsou hodně zkreslené. Je to tím, že některé otázky by obyčejný člověk jen stěží dokázal zodpovědět - nebo snad víte, kolik za rok spotřebujete stolního oleje? Podobné údaje jsou převzaty z oficiálních statistik a zprůměrovány na jednoho obyvatele ČR.

Ekologická stopa se stanovuje jako množství přírodních zdrojů, které jednotlivec, město nebo celý stát spotřebují v daném roce. Tato spotřeba je převedena na množství biologicky produktivní země a vodních ploch nutných k vyprodukovaní daných zdrojů a k asimilaci odpadů. Plocha, kterou pak zkoumaná jednotka potřebuje k uspokojení svých potřeb, je vyjádřena v globálních hektarech.

Celosvětově je k dispozici 1,8 globálních hektarů na osobu. Pro srovnání - průměrná ekologická stopa v naší zemi je 4,8 globálních hektarů na osobu. Test vypracoval Ústav pro ekopolitiku na zakázku Zeleného kruhu jako součást kampaně Hra o Zemi.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist