Firma potřetí předložila podklady pro rozšíření skládky odpadu u Nasavrk
Zpracovatel je přesvědčen o tom, že všechny připomínky k původní dokumentaci řádně zodpověděl a objasnil, skládka bude v dalších letech stále potřebná. Přeložku potoka chce firma řešit až v dalším stupni projektové dokumentace. V podkladech se pracuje s menším rozsahem záboru lesních pozemků na ploše 3,7 hektaru namísto původně navrhovaných 6,1 hektaru.
Krajský úřad také upozorňoval na nutnost udělení výjimek ze zákona na ochranu zvláště chráněných druhů živočichů. Společnost si objednala přírodovědný průzkum, na který bude navazovat hodnocení vlivu zásahů na přírodu a krajinu.
Kapacita úložiště se má zvýšit ze současných 1,050.730 krychlových metrů na 1,785.000 krychlových metrů. Rozšíření skládky a prodloužení její životnosti vyvolávalo v minulosti odpor některých obyvatel a občanských sdružení. Současné integrované povolení na skládku bude platné ještě necelých šest let. Úložiště zasáhne i do katastru sousední obce Ctětín, což vyžaduje změnu územního plánu. Vloni v lednu obyvatelé Ctětína v referendu rozšíření skládky podpořili, obci by to přineslo peníze z poplatků za uložení odpadů.
Proti rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po rozšíření skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.
Skládka byla založena v 70. letech minulého století. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky letos očekávají z poplatků za uložení odpadů sedm milionů korun, vloni to bylo 12 milionů korun.
reklama