Cizokrajný dub červený produkuje více dřeva než dub zimní a dub letní

Dub červený (DBC) pochází z východní a střední části USA a částečně zasahuje i do jižní centrální části Kanady. Do Evropy se dostal kolem roku 1700. Jeho první využití bylo v zámeckých zahradách a parcích. Později se postupně rozšířil po celé západní a střední Evropě. Kolonizoval některé oblasti Belgie, Německa i Polska a v některých případech se stal invazním druhem.
V evropských lesích se vyskytuje především na okrajích lesních porostů, tam kde je dostupnost světla a tím i dostatek tvorby taninu ve dřevině, což jsou nejdůležitější podmínky pro přežití druhu a dlouhověkost.
V ČR zaujímala v roce 2010 plocha dubu červeného přibližně 6000 ha a celková zásoba byla 900 000 m3. V současnosti v českých lesích dub červený roste přibližně na ploše 6719 ha (0,25 % porostní plochy lesů) a jeho celková zásoba je 1 493 000 m3 (0,21 % celkové zásoby dřevní hmoty českých lesů).
Průměrný věk porostů s DBC je necelých 53 let. Největší zastoupení této dřeviny je v lesích na území hlavního města Prahy (3,12 %) a dále ve Středočeském regionu (0,75 %). V pražských lesích je také nejstarší průměrný věk (62 let), naopak nejmladší průměrný věk DBC je v Moravskoslezském regionu (46 let).
V ČR byla problematice DBC a jeho uplatnění v lesích věnována dosud velmi malá pozornost. Poznatky o produkčních vlastnostech a určitém hodnocení kvalitativních veličin prakticky zcela v ČR chybí.
Proto pracovníci Útvaru biologie a šlechtění lesních dřevin VÚLHM, v. v. i., v letech 2013–2023 založili 34 trvalých zkusných ploch (dále jen TZP) s DBC. Plochy byly založeny v 11 přírodních lesních oblastech (PLO). Nejvíce ploch (9) se nachází v PLO 10 Středočeská pahorkatina. V regionu Střední Čechy, se nachází zhruba třetina všech porostů s dubem červeným v ČR. Další nejpočetnější TZP byly založeny v PLO 17 Polabí, PLO 7 Brdská vrchovina a PLO 6 Západočeská vrchovina.

Vyhodnocením těchto TZP získali vědci poznatky o růstu porostů dubu červeného, které shrnuli a publikovali v článku Produkční schopnosti dubu červeného na různých stanovištích v českých lesích, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 4/2024. Článek vznikl při řešení projektu QK22020045 „Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v lesním hospodářství ČR“.
Šetření vědců ukázalo, že při srovnání produkčních schopností dosahuje dub červený ve vyšším věku (kmenoviny) výrazně vyšších hodnot než domácí druhy dubů.
(Kmenovina je poslední růstová fáze lesa, kdy porost dozrává a plně plodí; vymezena střední výčetní tloušťkou od 20 cm výše a věkem nad 50 let.)
Zdravotní stav jedinců dubu červeného byl na všech plochách hodnocen jako výborný.
Na sledovaných plochách se vyskytuje přirozená obnova DBC, avšak často zmiňovaná schopnost agresivního živelného přirozeného zmlazení se zde výrazněji nepotvrdila.
Dub červený je v mladém věku dřevinou rychlého růstu, přičemž tvoří poměrně kvalitní kmeny. Má nižší nároky na půdu, na dobrých živných stanovištích reaguje rychlým růstem.
Menší nároky na stanovištní podmínky umožňují širší využití např. na obtížněji zalesnitelných lokalitách. Koncepční výchovou je možné usměrňovat kvalitu a zdravotní stav porostů na požadované úrovni až do mýtného věku, který by měl u této dřeviny dosáhnout alespoň 100 let. Od 5. věkové třídy je vhodné začít porosty s dubem červeným postupně rozvolňovat.
Dub červený má potenciál rozšířit dřevinnou skladbu našich lesů, protože dobře roste ve stávajících klimatických podmínkách a odolává klimatickým extrémům (nedostatek srážek, teplotní výkyvy).
Výsledky také poukazují na to, že dub červený by mohl být určitou alternativou domácích dubů na srážkově chudých stanovištích, především v lokalitách, kde jsou dlouhodobě negativní zkušenosti s vyšší mortalitou a slabším růstem domácích druhů dubu.
Biologické a produkční možnosti spolu s nižšími stanovištními nároky vytvářejí předpoklad jeho možného uplatnění v nižších lesních vegetačních stupních.
Názory na využití dubu červeného v našich lesích se velmi různí. Na jedné straně jsou zde obavy z jeho invazivnosti a negativního vlivu na domácí bylinná společenstva, na druhé straně jsou prokázány jeho meliorační účinky na chudých stanovištích, dobré produkční schopnosti a adaptační potenciál na klimatickou změnu. Hledání schůdného, zřejmě kompromisního řešení pro pěstování této dřeviny by mělo podle autorů vycházet z exaktně zjištěných poznatků. Proto je žádoucí pokračovat v řešení problematiky využití nepůvodních dřevin i nadále.
Článek Produkční schopnosti dubu červeného na různých stanovištích v českých lesích je volně ke stažení.
Autoři článku: František Beran, Martin Fulín, Jaroslav Dostál, VÚLHM, v. v. i.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)

Karel Zvářal
26.3.2025 06:30Slavomil Vinkler
26.3.2025 07:05 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
26.3.2025 07:16 Reaguje na Slavomil VinklerHonza Honza
26.3.2025 08:26Vše má své výhody a nevýhody, proto je nutné sledování, výzkum, hledání vhodné agrotechniky.
Potřebujeme ale aby vůbec něco rostlo, aby lesy fungovaly, ne více dřeva z hektaru.
Zkoušení nových odrůd odolnějších suchu je životní nutnost. Nové lepší odrůdy hledají všichni, zemědělci, aby měli lepší produkci, aby nemuseli používat pesticidy, aby jim to dobře rostlo = přináší to i ekonom. prospěch.
Zároveň je nutno si uvědomit, že tyto odrůdy, které hledáme a potřebujeme lépe porostou, což je důvod jejich hledání = jsou i více invazivní, budou i patrně cizokrajné = pro naše živočichy patrně jedovaté, tím i proti hmyzu odolnější- viz nepřítel kůrovec.
Proto není možné zatracovat to, co vlastně hledáme a životně potřebujeme.
Zároveň bych se snažil zmírnit lidský pohled, jak nás poučuje Petr: přírodě pomáhat, snažit se napravovat nedostatky, to ano, ale zároveň to nechávat i na přírodě: i na cizokrajné odrůdy si zvykne, i ty zapadnou do naší přírody a hmyz a ptáci si ji najdou.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:26 Reaguje na Honza HonzaKdyž jsem před mnóóóha lety přinesl z M. Lázní domů na Vysočinu semena bolševníku, všichni včelaři byli uchváceni množstvím včel, které se na květech pásly. A ty impozantní rostliny a ta krásná květenství do suchých vazeb. A po olejnatých semenech se slepice mohly umlátit. Kdekdo si semena sbíral a vyséval kolem svých domů. Jó, jó, a čas oponou trhnul.
Jako úředník jsem říkával, že pajasan je ideálním stromem do města. Naroste sám a zadarmo, roste rychle, rychle zaplní prostor a není škoda, když je nutné ho odstranit. I jeho dřevo je dostatečně kvalitní.
Pavel Jeřábek
26.3.2025 23:16 Reaguje na Jaroslav PokornýA dokonce jedna z cenných rostli pro množství sušiny pro energetické účely.
Ale tam kde se uchytil, a nebyla zajištěna dlouhodobá a pečlivá likvidace, tak se nedá z krajiny vytlačit.
Tak třeba když se lidi z velkého města jedou vyluftovat dolu na Šumavu se podél D4 v jednom úseku mohou potěšit pohledem na tyto krásné rostliny.
Jaroslav Pokorný
27.3.2025 10:08 Reaguje na Pavel JeřábekA taková, naše domácí, křídlatka česká je docela krásná rostlina. Kdo ji neviděl, nepochopí.
Radim Polášek
29.3.2025 09:18 Reaguje na Pavel JeřábekJedlé z invazivních , mám vyzkoušeno, jsou křídlatky a zlatobýly. Křídlatku dokonce kdysi i šířili jako pícninu pro dobytek.
Michal Ukropec
26.3.2025 08:44Dalibor Motl
26.3.2025 09:50Milan Milan
26.3.2025 21:31Majka Kletečková
26.3.2025 21:33Pavel Jeřábek
26.3.2025 23:20Leckde duby červené už vytrhávají, aby pod starými našimi duby se zachovalo cenné bylinné patro.
Takže jeho poslání asi bude jako u akátu - má místo tam, kde domácí dřeviny nerostou.