https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/vysetrovani-podvodu-u-kotlikovych-dotaci-potrva-jeste-mesice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyšetřování podvodů u kotlíkových dotací potrvá ještě měsíce

18.12.2017 14:41 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Podvody s dotacemi se nevyplácí
Podvody s dotacemi se nevyplácí
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Ještě několik měsíců potrvá vyšetřování případu rozsáhlých podvodů při kotlíkových dotacích v Ústeckém kraji. V kauze je obviněných 27 žadatelů o dotaci i firma, která jim dotace zařizovala a její zástupce, prozradil dnes dozorující státní zástupce Jan Veselý. Škoda je prozatím vyčíslena na zhruba tři miliony korun.
 
Kauza se týká loňské výzvy a souvisí podle Veselého s nadhodnocením žádostí. Všichni obvinění žadatelé chtěli podle Veselého maximální možnou výši dotace, tedy 150.000 korun. Zároveň se tak zavázali k tomu, že výměnu kotle budou spolufinancovat ze svého částkou zhruba 50.000 korun. To se ale nestalo. "Trestná činnost spočívala v tom, že ti žadatelé o dotaci ve skutečnosti uhradili jen 20.000 korun a zbytek svého povinného podílu, té spoluúčasti, si vytvořili fiktivní smlouvu o zprostředkování, tedy fiktivní výdaj. A tímto fiktivním výdajem dokládali uhrazení té své spoluúčasti, ačkoli k té ve skutečnosti nedošlo. Tím pádem neměli nárok o dotaci v takové výši, o kterou žádali," vysvětlil Veselý.

Kromě žadatelů je obviněná i společnost, která dotace a kotle měla zprostředkovat, a také zástupce společnosti. "Ta společnost a její statutární orgán, tyto osoby by se daly označit za pokud ne organizátory, tak strůjce a ty, kteří to vymysleli," doplnil Veselý. Všichni čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jednateli firmy hrozí až osm let vězení, žadatelům pak až tři roky. Dotace podle Veselého nakonec proplaceny nebyly, celková škoda ale mohla dosáhnout až zhruba třech milionů korun.

Kriminalisté obvinili všechny podezřelé už v září. Někteří si proti stíhání podali stížnost. "O některých těch stížnostech je v současné době rozhodováno, takže ne všechna usnesení o zahájení trestního stíhání nebyla právní moci," uvedl Veselý. Vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců. Případ je výjimečný rozsahem i počtem obviněných. "Viděl bych, že v horizontu půl roku by mohla být podána obžaloba. Už jen rozsah té trestné činnosti a počet obviněných dost komplikuje celé trestní řízení, a v důsledku toho by mohlo být i delší," dodal Veselý.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

18.12.2017 17:10
Jinak to dopadnout nemohlo. Korupční přerozdělovací proces porodil další korupci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist