https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/zoopark-zajezd-odchoval-dva-vzacne-druhy-jesteru-drakouny-a-bicochvosty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty

12.7.2025 20:04 (ČTK)
Mládě drakouna chameleoního.
Mládě drakouna chameleoního.
Zdroj | Zoopark Zájezd
Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška.
 
Tři drakouni chameleoní se vylíhli po téměř čtyřměsíční inkubaci. "Mláďata jsou od vylíhnutí aktivní a sama si shání potravu. Líbí se jim ’červovitý’ pohyb potravy, takže podáváme např. larvy zavíječů voskových, které získáváme od místního včelaře. O reprodukci drakounů se toho obecně moc neví, proto je každý úspěšný odchov malým dílkem velké skládačky biologie tohoto druhu," vysvětlil Koleška. Podle něj jsou drakouni zajímaví svým životním stylem: "Většinu času o nich nevíte, protože jsou přitisknutí na kmeni či větší větvi a prakticky se nehýbou," přiblížil Koleška.

Drakoun chameleoní.
Drakoun chameleoní.
Zdroj | Zoopark Zájezd

U drakounů je podle něj ještě jedna zajímavost – modrá barva sliznice oka a tlamy. "Nevíme, k čemu přesně slouží, pravděpodobně se bude jednat o jakousi metodu zastrašování či komunikace. Modrá barva každopádně dodává ještěrům až pohádkový vzhled," popsal podobu ještěrů Koleška. Drakoun chameleoní žije v tropických lesích jižní Malajsie, Sumatry a západní Jávy. Částečně dokáže měnit zbarvení podobně jako chameleoni, ale patří mezi agamy.

Bičochvost sakishimský.
Bičochvost sakishimský.
Zdroj | Zoopark Zájezd

Bičochvost přišel na svět v zájezdské zoo poprvé. "Skupinu bičochvostů máme v zázemí mimo zraky návštěvníků. Samice kladou jedno nebo dvě vejce pod vlhký mech a odtamtud je přesouváme na inkubační substrát do inkubátoru. První mládě už je z vejce venku, ale v dalších dnech očekáváme další," řekl kurátor zooparku Jiří Marek mladší.

Bičochvost s latinským jménem Takydromus dorsalis nemá české pojmenování, tak chovatelé pracují se jménem bičochvost sakishimský. "Vycházíme z anglického jména Sakishima Grass Lizard," upřesnil Koleška. Bičochvosti mají velmi dlouhý ocas, který jim pomáhá s pohybem po větvích a listech stromů či keřů. Bičochvost sakishimský pochází ze souostroví Jaejama na jihu Japonska.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist