BBC: Samostatné bydlení napomáhá globálnímu oteplování
Podle Kooijmana je potřeba výrazně změnit životní styl, aby se zmírnil negativní dopad na životní prostředí. Lidé by měli snížit spotřebu tepla a vody, méně používat osobní automobily, méně využívat leteckou dopravu a žít ve větších společných domácnostech. Současný životní styl mladých Evropanů, kteří žijí sami, dělá celý problém spotřeby ještě horší, protože každá domácnost potřebuje stovky základních věcí - od zubní pasty, přes chemické přípravky na záchod, kuchyňské nože až po hodiny. Každá z těchto věcí se při výrobě podílí na produkci skleníkových plynů.
Ačkoli podle průzkumů lidé věří, že nejvíce pomohou přírodě, když budou třídit odpady a výrobky se budou recyklovat, holandský vědec to ve zprávě pro britský průmysl označil za mýtus. I když recyklace samozřejmě životnímu prostředí pomáhá, rozumná spotřeba vody, pěší chůze, jízda na kole nebo využívání veřejné dopravy namísto jízdy automobilem, představují podle Kooijmana daleko větší pomoc životnímu prostředí. Lidé to sice myslí dobře, ale když odvezou prázdné lahve do kontejneru autem, vyplýtvají daleko více energie, než kolik ušetří jejich recyklací. Snížením teploty v bytě o dva stupně ušetří téměř stejné množství energie, která je potřeba k výrobě všech obalů, kolik spotřebuje průměrná rodina za rok. Podle Kooijmanových propočtů by rodina, která vymění automobil s pohonem na všechna čtyři kola za normální vůz, ušetří energie jako kdyby 400 let recyklovala skleněné lahve.
Obalový průmysl v Británii se zprávou cítí dotčen, protože podle něj podrývá jeho snahu o zlepšení životního prostředí. Vláda zprávu nijak nekomentovala. Stranou tak zůstává nevyřčené, že hlavními faktory, které ovlivňují klimatické změny, jsou životní styl a vzrůstající ekonomika.
Podle textu BBC Online News 30. 12. 2003
reklama