https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/brnensky-start-up-predstavil-prototyp-generatoru-vodiku-s-vyssi-ucinnosti
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnský start-up představil prototyp generátoru vodíku s vyšší účinností

17.3.2025 19:18 | BRNO (ČTK)
Brněnský start-up Nano Advanced představil prototyp generátoru vodíku.
Brněnský start-up Nano Advanced představil prototyp generátoru vodíku.
Brněnský start-up Nano Advanced představil minulý týden funkční laboratorní prototyp generátoru vodíku. Podle spoluzakladatele a vědce Jakuba Drnce se jedná o revoluční novinku díky tomu, že generátor řídí umělá inteligence podle aktuálního příkonu a je sestavený z více elektrolytických svazků. Díky modularitě a použitým materiálům má až pětinásobně delší životnost než dosud existující zařízení a elektrolyzér dosahuje účinnosti 70 až 85 procent proti běžným 55 až 65 procentům.
 
Za jeden a půl roku Drnec s kolegou a spoluzakladatelem Pavlem Srbeckým plánují mít prototyp průmyslového generátoru s výkonem jeden megawatt, jehož součástí bude 100 elektrolytických svazků. Software, který řídí umělá inteligence, dokáže zapojovat jednotlivé svazky podle aktuálního množství elektřiny. "Zařízení je tak skvělým řešením pro období, kdy hodně fouká nebo svítí a na trhu je přebytek elektřiny z obnovitelných zdrojů. Je to přesně to, co potřebujeme, pokud mají polovinu energetického mixu Česka tvořit do budoucna obnovitelné zdroje," řekl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN).

Firma svým řešením cílí na středně velké podniky. Ať už jsou to firmy z chemického průmyslu či dopravci, kteří chtějí mít autobusy na vodík. "Kontejner si mohou dát na místo, kde mají například fotovoltaiku a vyrábět si vodík přímo v místě, nepotřebují jej převážet," řekl Drnec, který se vývoji věnuje 20 let. Až umělá inteligence podle něj umožnila sestrojit generátor se stovkou svazků. "Do té doby bylo obtížné a skoro nemožné takový stroj kontrolovat," dodal Drnec.

I když průmyslový prototyp bude teprve vznikat a až poté začne sériová výroba, poptávka je už nyní značná a brněnský start-up jedná se zájemci z Česka i zahraničí. "Poptávka po zeleném vodíku převyšuje nabídku. Je využitelný jako zdroj pro opětovnou výrobu elektřiny, ale i jako surovina v průmyslu. Podle studie Evropské komise vzroste za deset let poptávka o 30.000 procent," poznamenal Drnec.

Dokončit vývoj prototypu se povedlo díky podpoře státu, Jihomoravského inovačního centra a také společnosti MND, která je sice historicky těžařem ropy a zemního plynu, ale v posledních letech se čím dál více účastní projektů, které pracují s obnovitelnými zdroji energie. "Se zeleným vodíkem pracujeme už několik let jako s vhodným úložištěm elektřiny a zdrojem energie. Toto je výborná možnost k efektivnímu ukládání energie," řekla ředitelka divize Energy MND Jana Hamršmídová.

Generátor vyvíjela firma v maximální spolupráci s českými firmami a dodavateli, zařízení je tak z velké části českého původu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.3.2025 21:12
Tudy vede cesta, o tomhle píšou normální lidi už dlouhé roky, celý grýndýl je pro nás především příležitost. Jenže nše zaprděnst, ropáctví a byrokracie to často zabijí. Tohle vypadá slibně, ale čort znajet.
Odpovědět
HH

Honza Honza

18.3.2025 06:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně tak, Green Deal nelze opustit, lze udělat jen to, aby byl smyslplný. Smyslplné je dotovat výzkum, vymýšlet úložiště, pak teprve se masivně bude rozvíjet FV i bez dotací.
Proto p. Hanzle nezabíjí jej nějaké ropáctví, kritika, ale špatná organizace a byrokracie, jak píšete.
Zároveň je to i příležitost: nové technologie, nové programy, odklon od fosilu, tím zničení vraha Putina, nebude mít peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2025 06:54 Reaguje na Honza Honza
Konečně někdo normální, já tu mám někdy pocit, že jsem na nějaké ropácké diskusi dezolátů a ne na eko.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.3.2025 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
sobě ježek kadeřav.

ten Váš klub optimistů co nedovedou použít tu jednoduchou, ale tak mocnou zbraň (kupecké počty) není zas tak početný. to mě naplňuje opatrným optimismem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.3.2025 07:07 Reaguje na Honza Honza
něco takového používat na dočasné OZE je svatokrádež.... či pitvoření, jak kdo chce...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2025 07:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Perfektní metoda, ale :
výsledná účinnost hoprní odhad je:
účinnost přepravy ee 0,9, účinnost výroby h2 0,8, účinnost dopravy a skladování vodíku 0,75, účinnost palivového článlu 0,8,
0,9x,0,8x 0,8x 0,75 x 0,8 je asi 0,35
tedy 35% původní EE z občasného zdroje no hurá a sláva
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2025 07:14 Reaguje na Pavel Hanzl
No výhřevnost vodíku je asi 3,5x menší než zemního plynu. Je-li spotřeba zenníhom plynu asi 8 miliard m3., tak vodíku potřebujeme asi 20 miliard m3. Nemám chuť to přepočítávat. A to neberu potřebu na náhradu ropy a uhlí. Myslím, že to kdosi spočítal na plochu ČR a vyšlo mu: Biomasa 80% plochy , nebo fv asi 40% plochy nebo větrníky asi 4 násobek plochy. Při těch 40% účinnosti je to aspoň 2x víc.
Odpovědět
HH

Honza Honza

18.3.2025 09:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Máte úplnou pravdu. Proto FV nemůže být náhrada za fosilní zdroje, jak si představují ekologové, náhrada je (zatím- třeba jednou bude termojaderná fúze!) pouze a jenom JE.
Jenomže přechodem k úplné!? elektrifikaci bude spotřeba elektřiny tak extrémní a tak nárazová, že dodatečné místní zdroje - aby se nepřeváděly GW přes celou EU, budou potřeba a zde dobře nastoupí FV i dřevo.
A proto i vymýšlet úložiště je žádoucí, potřebné. Zvláštní přitom je, že v létě bude extrémní místní nadbytek elektřiny, proto i jakékoli (místní!!) úložiště i méně účinné bude vhodné a žádoucí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2025 17:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vodík má výhřevnost 12,8 MJ/m3, zemní plyn 16-34 MJ/m3. Ovšem vodík je 7x lehčí, takže na kila by to bylo zcela naopak. Abychom získali 70 TWh ročně, což je normální spotřeba elektřiny, potřebovali bychom pokrýt panely 1% plochy ČR nebo 10% zpevněných ploch.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2025 17:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Několik nepřesností.
vodík má jen asi 10 mj/m3
energie se spotřebuje 450 TWh ročně a (skoro)všechna je fosil
takže 30% plochy ČR fv, nebo 80% plochy vrtulí nebo 7x plocha lesa a kukuřice a nebo 40 JETE. To je naprostý nesmysl si myslet, že to může být. Už jsem vám to posílal. 😊 https://www.youtube.com/watch?v=Spm4rWiXgAE&t=1468s
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2025 08:15
A již někdo provedl analýzu, za kolik ten vodík bude, když bude elektřina po 1/3 roku zadarmo a zařízení se bude odepisovat 20 let?

To je na tom to zarážející, o nákladech na takový vodík ani slovíčko. Jen samá pozitiva.
Odpovědět
HH

Honza Honza

18.3.2025 09:53 Reaguje na Jiří Svoboda
zadarmo bude 3/4 roku, ne 1/3 roku, ale co s ní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2025 11:19 Reaguje na Honza Honza
Zadarmo ani kuře nehrabe, jen přetoky ano. A to využití je otázka organizační, ne technická.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2025 11:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Ekonomika provozu se dá spočítat až nakonec, až to funguje a ví se, kolik bude stát komerční výroba. Tohle je jen prototyp.
Odpovědět

Radek Čuda

18.3.2025 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže když vezmu ten váš obrat z vašeho prvního příspěvku, taky to může být v Cimrmanovském duchu cesta slepá;-).

Aby bylo jasno ... já si samozřejmě přeji, aby to dopadlo co nejlépe a stejně tak věřím, že dříve či později je v lidských silách vyřešit mnohé, ale na jedné straně se tu radovat z velkého vítězství a na straně druhé přiznat, že není vůbec jasné jak to nakonec v reálu dopadne ... ehm.

To je jako slavit v čutesu výhru na základě toho, že se kluci sešli, většina má dresy a dokonce se podařilo najít mičudu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2025 16:30 Reaguje na Radek Čuda
Nevím, kdo se tu raduje z velkého vítězství, ale já psal jenom, že tudy vede cesta, že grýndýl je pro nás příležitost.
Jestli zrovne tento konkrétní výrobek je ideální se neví, ale je prošlapat všechny cesty, i ty slepé mají význam. Kdo se do toho nepustí, nemá šanci vůbec. A to je největší problém našich ropáků, kritizovat, sejčkovat, sedět u komplu a prudit a zásadně NIC nedělat.
Odpovědět

Radek Čuda

19.3.2025 15:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro vás je ropák každý, kdo přemýšlí na základě reálných skutečností a ne na základě zbožných přání.

A to s tím prošlapáváním slepých cest, to je dobrý ... třeba jako když nám Němci prošlápli cestu k odklonu od jaderné energetiky a nahrazení JE a uhlí levným ruským plynem, jo?

Tak ta byla fakt slepá to jo:-))).
Akorát že to až na ně viděl kde kdo ... ok, vy ne, to beru:-).
Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.3.2025 10:07
Tak zde se dozvíte, že jde o elektrolyzér typu PEM, ale už se nedozvíte, zda používá velmi nedostatkové iridium :
https://www.nanoadvanced.cz/products/
Kolik spotřebuje elektřiny nejen na elektrolýzu, ale na pohon všech ostatních částí elektrolyzéru (demineralizace a čerpaní vody, separátor vodíku, sušička vodíku apod.). Cena vodíku je pak neznámá, pokud neznáme celý energetický mix elektřiny použité k výrobě. Tolik oblíbené přebytky z OZE určitě nebudou stačit. Odhadovaná cena 1 MW elektrolyzéru bude kolem 100 miliónů Kč a nemůže pracovat jen když svítí nebo fouká. Tedy pokud 100 % ceny nezaplatí dotace.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.3.2025 10:11 Reaguje na Karel Valenta
1 MWh
Odpovědět
HH

Honza Honza

18.3.2025 10:18 Reaguje na Karel Valenta
svítit bude 3/4 roku! a produkce elektřiny bude extrémní!
(FW na všechny střechy, za chvíli i v oknech a fasádách, možná i v silnicích, za pár korun- co ale s tím?
Odpovědět
KV

Karel Valenta

19.3.2025 13:09 Reaguje na Honza Honza
Svítit bude jen ve dne dejme tomu těch 7-8 měsíců v roce a jen kolem poledne budou přebytky. To je dost málo na využití tak drahé technologie. Takže k tomu baterie. A k tomu cena za distribuci a ta se má zdvojnásobit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist