https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/byci-skala-se-letos-stala-nejvetsim-zimovistem-netopyru-v-krasu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Býčí skála se letos stala největším zimovištěm netopýrů v krasu

15.3.2018 02:40 | ADAMOV (ČTK)
Moravský kras patří mezi nevýznamnější zimoviště netopýrů v republice. Ochranáři v krasu vždy v únoru a březnu monitorují netopýří populaci v 25 jeskyních, netopýrů v nich v posledních letech obecně přibývá. Ještě před deseti lety jich bylo kolem 5000, loni přes 8000.  / Ilustrační foto
Moravský kras patří mezi nevýznamnější zimoviště netopýrů v republice. Ochranáři v krasu vždy v únoru a březnu monitorují netopýří populaci v 25 jeskyních, netopýrů v nich v posledních letech obecně přibývá. Ještě před deseti lety jich bylo kolem 5000, loni přes 8000. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | seagul / Pixabay
Jeskyně Býčí skála se od začátků sčítání stala letos poprvé největším zimovištěm netopýrů v Moravském krasu, na zimu v ní našlo úkryt téměř 3200 netopýrů. Nejvíce netopýrů dosud vždy zimovalo ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Včera to řekl Miroslav Kovařík, který se sčítáním netopýrů v krasu zabývá.
 

Moravský kras patří mezi nevýznamnější zimoviště netopýrů v republice. Ochranáři v krasu vždy v únoru a březnu monitorují netopýří populaci v 25 jeskyních, netopýrů v nich v posledních letech obecně přibývá. Ještě před deseti lety jich bylo kolem 5000, loni přes 8000.

"Letošní čísla ze všech jeskyní ještě nemám k dispozici, už teď se ale dá říci, že letos vůbec poprvé jsme nejvíce netopýrů napočítali na Býčí skále," uvedl Kovařík. Bylo jich téměř 3200, ve Sloupsko-šošůvských jeskyních asi o tisícovku méně. Jde především o vrápence malé a netopýry velké, kteří ze zimujících asi dvou desítek druhů v krasu tvoří přibližně 90 procent stavu. Z dalších druhů jde například o netopýra brvitého, hvízdavého nebo černého.

Býčí skála letos poprvé přeskočila číslovku 3000. Z toho asi 1800 bylo netopýrů velkých a 1100 vrápenců malých. "Podařilo se nám však objevit i jednoho netopýra velkouchého, také nějaké netopýry pobřežní, kteří jsou velmi vzácní," řekl Vlastislav Káňa ze speleologického sdružení věnujícího se výzkumu v Býčí skále.

Vědci netopýry v krasu pravidelně sčítají od roku 1982, v Býčí skále se začalo ještě o desetiletí dříve. V Česku žije 27 druhů netopýrů, všechny jsou chráněné a některé až kriticky ohrožené. V závislosti na druhu vytvářejí kolonie od několika desítek až po tisíce jedinců. Jednotlivé druhy také preferují rozdílná prostředí. Některé vyhledávají dutiny stromů v lesích, jiné využívají lidských staveb a usazují se v letních měsících například v nevyužívaných půdních prostorách. Na zimu se uchylují nejčastěji do jeskyní či štol, ale třeba i do sklepů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist