Chcete chránit klima? Přestaňte jíst hovězí a dejte přednost kuřecímu, radí vědec
„Chov skotu je odpovědný za patnáct procent lidmi vypouštěných emisí skleníkových plynů,“ říká David Bryngelsson z Chalmers University of Technology. „To, jak se v bohatým zemích stravujeme, neodpovídá našim klimatickým cílům.“
Bryngelsson se věnoval zkoumání různých scénářů, jak by různé změny ve stravovacích návycích ovlivnily klima. Bez velkého překvapení vyšlo, že vegetariánská strava je spojená s nejmenšími emisemi skleníkových plynů. Podle Bryngelssona však není nutné se masa zcela vzdát, stačí nahradit hovězí maso kuřecím a omezit spotřebu mléka a sýrů.
Z pohledu emisí skleníkových plynů mluví proti chovu skotu jeho náročnost na píci a fakt, že jedním z produktů trávení je metan, skleníkový plyn. S rozšiřujícím se chovem skotu je spojené kácení pralesů pro nové pastviny, což má opět vliv na klima.
„Mnohem snazší bude dosáhnout klimatických cílů na globální úrovni, když změníme své stravovací návyky. A bude to rozhodně levnější než změny v energetice či dopravě,“ tvrdí Bryngelsson.
Podle něho sedmdesát procent všech zemědělsky využívaných ploch nějakým způsobem slouží k chovu skotu. Přechodem na méně zemědělsky náročnou stravu bych se uvolnily velké plochy, které by bylo možné využít pro pěstování biomasy. Mohlo by se tím zabránit tomu, že se zemědělcům vyplatí na úrodné půdě pěstovat plodiny pro energetické využití a přestanou pěstovat potraviny.
Bryngelssononem propagované kuřecí maso má oproti hovězímu větší etickou zátěž. Kuřata a nosnice jsou často chována v klecových chovech, který jim poskytuje velmi kruté podmínky. Bryngelsson však dodává, že kdyby se podařilo prosadit pro ptáky dostatečně komfortní chovy, stále by z hlediska emisí skleníkových plynů vycházelo kuřecí maso lépe.
Je to dáno tím, že kráva může mít nanejvýš jedno tele za rok, slepice může mít za rok až 150 kuřat. Ta navíc velmi rychle dorůstají a nemají takové nároky na krmiva.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
petra kastnerova
9.4.2015 14:56Na netu lze dnes najít velké množství blogů a rádců, kde lidé, kteří jsou již o krok dál, sdílejí své rady. Jeden z mnoho takových blogů, na který jsem v poslední době narazila, je například tento: https://zelenefinance.wordpress.com/