https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/chmu-brno-prutoky-byly-osmy-mesic-po-sobe-podprumerne-v-dubnu-byly-na-27-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky byly osmý měsíc po sobě podprůměrné, v dubnu byly na 27 procentech

15.5.2022 00:51 | BRNO (ČTK)
Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 27 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly osmý měsíc po sobě, v březnu byly na 23 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 69 měrných stanicích a v dubnu odpovídaly 27 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

Odborníci uvedli, že u všech sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Průměrný průtok za měsíc duben byl u 50 stanic nižší než v březnu. U 19 zbylých stanic byl průměrný průtok stejný nebo mírně vyšší," uvedli hydrometeorologové.

Vyšší vodnost měly podle nich větší vodní toky jako Svitava, Morava a Svratka. Naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička a Jevišovka. Pod hranicí sucha, stejně tak nad dlouhodobým průměrným průtokem, nebyla ani v dubnu žádná stanice. V daném měsíci odborníci na žádné stanici neevidovali překročení stupňů povodňové aktivity.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech.

O nízkých průtocích v povodí Moravy a Dyje ve čtvrtek informovalo i Povodí Moravy, podle vodohospodářů se pohybují mezi 15 až 50 procenty obvyklého stavu. Vodní toky na řadě míst proto už nyní musí vodohospodáři doplňovat vodou z vodních nádrží.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

15.5.2022 07:59
kdyby netekla do řek voda z čističek, tedy původem z podzemních vrtů nebo z přehrad, tak mnohé budou už vyschlé,
ovšem je na vině rozorání mezí,meliorace,velké přehrady a málo tůněk v krajině ,
až to dáme do pořádku bude vody habaděj,
to je strategie vlády a zelených ,můžeme jásat nad moudrostí našich vůdců
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.5.2022 11:51
Pokud červen-červenec nedorazí obvyklý monzun , tak máme zaděláno na obrovský průšvih. Pokud mohu posoudit, tak tento rok je jeden z nejhorších za posledních deset let k tomuto datu.
A to ještě zaplať pánbůh za sníh na horách,který se udržel dost dlouho a přehrady na horních tocích jsou plné.
Být MZe a MŽP tak bych se tomu právě teď už začal intenzívně věnovat, ale jako obvykle vrchnost řeší zcela jiné věci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2022 12:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
jak kde....není možné generalizovat
sněhu je 30 let o 70% méně, myslet si, že se to neprojeví bylo naivní...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2022 12:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
když něco někde není, MZE se může postavit třeba na hlavu, blbé je, že i když brečí nad vyšší erozí, zemědělci przní krajinu pořád stejně a ještě ze to chtějí dotace?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2022 20:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vysvětlují to vám už několik let všichni klimatologové. Jenže vy máte v hlavě blok. Bylo mi to divné, ale už vím proč. Je to v iracionální části mozku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist