https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cisticka-odpadni-vody-na-lyse-hore-v-beskydech-je-pretezovana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čistička odpadní vody na Lysé hoře v Beskydech je přetěžována

9.12.2019 00:11 (ČTK)
Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů.  / Ilustrační foto
Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů. / Ilustrační foto
Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů. Firma AK 1324, která provozuje čističku i jednu z horských chat na vrcholu, dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 100.000 korun. Minulý týden to řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Ředitel společnosti Karel Chvostek problém připustil. Firma podle něj hledá řešení.
 

Na čističku, kterou provozuje AK 1324, je napojena i Bezručova chata s restaurací, stanice Horské služby a prostory meteorologické stanice. "Jde o bakteriální čističku. Ta ale nedokáže zvládnout rostoucí počet turistů. Problém je v tom, že v úterý tady je pět lidí a v sobotu 5000. A od úterka do soboty se nestihnou bakterie rozmnožit, aby zvládly o víkendu zpracovat odpad vyprodukovaný tak velkým počtem lidí," řekl Chvostek.

Dodal, že firma problém řeší. "Oslovili jsme odborníky. Všichni, až na jednoho, dali od nás ruce pryč. Právě v souvislosti s nevyváženou vytížeností čističky," vysvětlil. Pomoct se podle něj rozhodla jediná firma. "V polovině prosince budeme zkoušet novou technologii. Snad bude fungovat. Jinak budeme muset restauraci zavřít, nebo jímku vyvážet auty. Což ale v zimě nebude možné. Navíc to bude i velmi drahé," řekl. Do hledání řešení chce zapojit i provozovatele sousední chaty, doplnil.

Podle inspekce společnost AK 1324 nesplnila v období od května 2018 do srpna 2019 povinnost udržovat čističku v řádném stavu tak, aby nedocházelo vlivem vypouštění odpadních vod k ohrožování podzemních vod. "Neměřila míru znečištění odpadních vod vypouštěných z ČOV Lysá hora. V obou případech porušila vodní zákon. Uložená pokuta je pravomocná," řekla mluvčí inspekce.

Ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava Karel Kozubek řekl, že kontroloři zjistili vážné závady v provozování systému čistění. "Zejména v nedostatečném provzdušňování aktivační směsi, úniku kalu do odtoku a nefunkčnosti biologického filtru. Naměřené koncentrace prokazují nedostatečnou účinnost stávající čistírny odpadních vod. Ta je hydraulicky i látkově přetěžována z důvodu nedostatečné kapacity, a to zejména o víkendech, kdy se návštěvnost Lysé hory zvedá až k pěti tisícům turistů," uvedl Kozubek.

Podle něj jsou problémy s odpadními vodami na vrcholu nejvyšší hory moravskoslezské části Beskyd dlouhodobé. Inspektoři je dokumentují od roku 2016 a nynější pokuta je už druhá v pořadí. První sankci 80.000 korun inspekce firmě AK 1324 uložila loni v dubnu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Michael Stanovský

15.12.2019 20:57
Viz též https://kct.cz/clanky/prohlaseni-kct-k-problemum-s-cistickou-odpadnich-vod-na-lyse-hore
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist