dTest: Některé kečupy obsahují pesticidy. A i bio kečupy obsahují mykotoxiny
Mykotoxiny podle dTestu poškozují zdraví tím, že zatěžují játra a ledviny a způsobují poruchy imunity. Jen tři druhy z odhalených mykotoxinů přitom pocházejí z rajčat, ostatní se do kečupů dostaly s jinými přísadami kečupů, například z obilného či kukuřičného škrobu nebo z rostlinných olejů. Mykotoxiny dTest odhalil ve všech z dvaadvaceti testovaných kečupů.
Pesticidy se v zemědělství používají na hubení škůdců. dTest zjistil přítomnost pesticidů v devíti kečupech, včetně problematického přípravku chlorpyrifos, který se nesmí používat na plodiny určené k výrobě dětské stravy.
Nejhůře co od obsahu pesticidů a mykotoxinů zřejmě dopadl kečup Coop, který obsahoval tři druhy mykotoxinů z rajčatové plísně a pět druhů toxinů z plísní jiných plodin. Výsledky také poukazují na velké množství pesticidů.
Testu se zúčastnily i dva kečupy z ekologického zemědělství, Tesco Organic/Rajčatový bio kečup a Spak Bio Ketchup. Ani jeden neobsahoval pesticidy, což by odpovídalo jejich způsobu pěstování. Horší to zřejmě bylo se zpracováním samotných rajčat. Oba kečupy totiž obsahovaly mykotoxiny.
Celkovým vítězem testu, ve kterém se kromě mykotoxinů a pesticidů hodnotil i podíl rajčat, barva, senzorické hodnocení, živiny, označení na obalu a dávkovánívlastnosti, se stal kand Ketchup sladký extra, za výhodnou koupi dTest označil i Lidl Mikado/Kečup jemný.
reklama