https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ekologickeho-oskara-letos-ziskala-aplikace-nesnezeno.cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz

14.10.2019 00:30 (ČTK)
Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. / Ilustrační foto
Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. / Ilustrační foto
Foto | jbloom / Flickr
Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v sobotu oznámili její organizátoři.
 

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 273 projektů, z nichž deset vybrala odborná porota do finálního hlasování. V pěti soutěžních kategoriích - Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání a Stavba - proti sobě stály vždy dva nominované projekty.

"O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Celkem poslali lidé projektům 37.000 hlasů. Projekt Nesnězeno.cz zvítězil také v nově zavedené kategorii Produkt, kde získal od veřejnosti téměř 6000 hlasů," uvedla Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž organizuje.

Vítězná aplikace má v současnosti asi více 50.000 uživatelů, kteří si mohou vybírat z nabídky 270 provozoven z celého Česka. Podle zakladatelů projektu se díky ní už podařilo zachránit více než 17.000 porcí jídla.

Oceněny rovněž byly nejlepší projekty ostatních soutěžních kategorií. V kategorii Obec zvítězil Vsetín s projektem zaměřeným na omezení spotřeby jednorázových plastů. Město v jeho rámci zavedlo systém vratných nápojových kelímků při pořádání různých sportovních, společenských a kulturních akcí. Ke snížení množství plastového odpadu mohou obyvatelé Vsetína přispět také používáním znovupoužitelných textilních sáčků, které jsou vyráběny ve spolupráci s neziskovým sektorem.

Prvenství v kategorii Stavba získala energeticky úsporná mateřská škola v Sedlejově na Jihlavsku. Novostavba s minimální energetickou náročností zapadá do původní vesnické architektury malé obce na Vysočině. Prosklená stěna z francouzských oken zajišťuje dětem dostatek denního světla a pohodlný přístup na zahradu.

V kategorii Vzdělávání získal nejvíce hlasů veřejnosti projekt Včelí stráž, který se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé České republice a každoročně se do jejich aktivit zapojí přes 2000 dětí.

Vítězem v kategorii Firma je brněnský Institut cirkulární ekonomiky. Ten představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, který následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy.

Ekologický oskar byl letos v Česku vyhlášen pojedenácté. Cílem je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězil vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy v Dobřejovicích u Prahy. Stavba využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem, obyvatelé slaměného domu tak ročně ušetří až 40 procent pitné vody.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist