https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/evropska-zemedelska-strategie-prosla-zemedelci-se-obavaji-zdrazovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská zemědělská strategie prošla, zemědělci se obávají zdražování

21.10.2021 01:00 | PRAHA (ČTK)
Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií.
Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělský svaz ČR kritizuje kladné stanovisko europarlamentu ke strategii Od zemědělce ke spotřebiteli. Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady. Svaz už dříve na základě studií varoval před zdražováním potravin právě v důsledku evropských strategií. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
 

Ministerstvo zemědělství už dříve požádalo Evropskou komisi, aby předložila hodnocení strategie Od zemědělce ke spotřebiteli. ČR se například nelíbí budoucí plošné snižování ve využívání pesticidů. Zatímco jiné evropské státy spotřebu v posledních letech zvýšily, Česko ji naopak snižovalo.

"Mrzí nás, že ta strategie prošla v podobě, v jaké byla navržená," sdělil ČTK Pícha. Podle něj je pozitivní, že europoslanci požádali o doplnění dopadů.

Podle webu europarlamentu hlasovalo pro strategii 452 lidí, 170 bylo proti a 76 se zdrželo hlasování. "Nyní bude velmi záležet na tom, jaký podíl budou mít na plnění cíle této strategie jednotlivé členské státy Evropské unie. Česko dlouhodobě snižuje spotřebu přípravků na ochranu a ošetřování rostlin a minerálních hnojiv a patří v rámci Evropské unie takzvaně k jedničkářům. Hodnotíme pozitivně, že europoslanci doporučili zohlednit některé dopadové studie, které varují před razantním snížením zemědělské produkce a zvýšením cen potravin pro obyvatele," dodal prezident komory. Podle něj je potřeba najít rovnováhu mezi cílem EU a výrobou kvalitních potravin pro obyvatele za dostupné ceny.

Proti některým částem strategie se zemědělské organizace vyslovily už v minulém týdnu, svaz se obává zdražování potravin. "U hovězího masa (bude zvýšení ceny) téměř o 60 procent, u vepřového masa téměř o 48 procent, u mléka to bude 36 procent. U obilovin o 12 procent, u olejnin o 18 procent," řekl již dříve předseda svazu Martin Pýcha na základě studie z Univerzity a výzkumného centra v nizozemském Wageningenu.

Snížením produkce v Evropě se podle Pýchy zvýší produkce v jiných státech, což povede například k dalšímu odlesňování v Brazílii. "Komise ale nemá jenom jednu strategii - když se o nich bavíme - tak je tu Strategie pro biodiverzitu, Akční plán pro oběhové hospodářství, Strategie EU pro methan, Akční plán pro nulové znečištění, Fit for 55 nebo Směrnice o obnovitelných zdrojích energie," řekl. Svaz dlouhodobě vyzývá komisi, aby nechala udělat dopadové studie, co bude naplnění všech těchto strategií znamenat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

21.10.2021 11:26
Doufám, že se dožiju doby, kdy bochník chleba bude stát 200,- Kč. Teprve pak lidem dojde, že to dehonestované zemědělství asi nějaký význam má. A ta doba může přijít velmi brzo, protože paralela s energiemi se přímo nabízí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

21.10.2021 15:01
To je fajn, snižováním minerálních hnojiv bude nezbytně muset dojít k tomu že budou potřebovat víc krav a prasat aby to pohnojili...

tudíž bych řekl že tady naopak hovězího bude muset nutně být víc.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist