Glyfosáty jsou historicky nejužívanějšími herbicidy, jejich boom přišel s geneticky modifikovanými plodinami
Jak v nedávno zveřejněné studii o herbicidu uvádí Charles Benbrook, podle dostupných dat se od uvedení na trh použilo 8,6 bilionů kilogramů glyfosátu. Herbicid pro Monsanto objevil v roce 1970 chemik John E. Franz. Na americký trh byl uveden o čtyři později. K velkému zlomu v používání herbicidu došlo po roce 1996, kdy Monsanto uvedlo na trh geneticky modifikované plodiny, které jsou proti herbicidu odolné, tzv. Roundup Ready.
„V roce 2014 bylo v americkém zemědělství použito 0,6 kg/ha, celosvětově byla spotřeba 0,53 kg/ha,“ říká Charles Benbrook. Téměř tři čtvrtiny všech v historii použitých glyfosátů se na pole dostalo během posledních deseti let. „Souvisí to právě s velkým rozmachem pěstování Roundup Ready soji a kukuřice,“ vysvětluje Benbrook. Zprvu bránilo velkému rozšíření herbicidu to, že likvidoval všechno, jak plevel, tak pěstované plodiny. „Vynalezení“ genetických modifikací, které plodinám daly odolnost vůči herbicidu, spustilo jeho masivní používání. A také způsob, jak byl herbicid používán. S nástupem Roundup Ready bavlny, kukuřice a soji mohli zemědělci herbicid aplikovat v podstatě neustále a plošně.
Pěstování plodin odolných vůči herbicidům se ve velkém ujalo ve Spojených státech amerických, ale i Kanadě, Brazílii a celé řadě dalších zemí. Zatímco v roce 1995 američtí farmáři použili 5,6 milionu kilogramů herbicidu, v roce 2014 to bylo 113 milionů kilogramů, tedy dvacetinásobek. Celosvětově se v roce 1995 spotřebovalo 50 milionů kilogramů, v roce 2014 to bylo patnáctkrát víc, 700 milionů kilogramů.
Loni se 17 světových vědců z oboru onkologie jednomyslně shodlo na tom, že by Světová zdravotnická organizace měla glyfosáty zařadit mezi karcinogeny. Dostupné studie poté posoudil panel vědců a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (která spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci) označila glyfosáty za „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“. Následně některé státy zahájily legislativní procesy k zakázání glyfosátu, například Kalifornie. Nejnověji glyfosáty zakázala Francie. Některé firmy jej přestávají prodávat, příkladem je například hobby řetězec Hornbach.
Nicméně Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) nedávno glyfosát charakterizovala jako látku, která pravděpodobně karcinogenní riziko pro člověka po jejím požití nepředstavuje. Existuje však podezření, že se předseda FAO dostal do střetu zájmů, neboť figuruje také coby viceprezident International Life Science Institute, který byl dotován výrobci glyfosátu.
V současné době Evropská komise rozhoduje, zda a na jak dlouho povolí používání glyfosátů v rámci Evropské unie. Platnost aktuálního povolení vyprší na konci července. Pokud Evropská komise povolení neprodlouží, měly by se do půl roku glyfosáty stáhnout z unijního trhu.
reklama