https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hlukove-limity-mohou-pozbyt-smyslu-poslanci-rozhodnou-pristi-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlukové limity mohou pozbýt smyslu. Poslanci rozhodnou příští týden

14.5.2015 13:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nadměrným hlukem trpí podle informací Zeleného kruhu každý třicátý obyvatel České republiky, především lidé z velkých měst
Nadměrným hlukem trpí podle informací Zeleného kruhu každý třicátý obyvatel České republiky, především lidé z velkých měst
Poslanecká sněmovna bude v úterý 19. května 2015 hlasovat o přijetí novely zákona o veřejném zdraví. Nový zákon by podle Zeleného kruhu fakticky zrušil všechny zákonné limity hluku ve vnějším prostředí. Hluk z dopravních staveb, které získají časově neomezenou výjimku, nebude ve venkovním prostoru už nijak omezen, upozorňují aktivisté.
 

Přestože stát, kraje i řada obcí se snaží hluk snížit stavbou protihlukových stěn, změnou v organizaci dopravy či výměnou silničního povrchu, výbor pro zdravotnictví novelou podporuje podle Zeleného kruhu opačný přístup. Navrhuje totiž, aby provozovatelé nadměrného zdroje hluku nemuseli trvale dodržovat hlukové limity v chráněném venkovním prostoru staveb. Výsledkem bude podle ekologických aktivistů zásadní omezení ochrany lidí před hlukem.

„Norma pro venkovní hluk v noci odpovídá zvuku hlasitého hovoru,“ ilustruje současné nastavení legislativy Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu. Po chválení novely podle něj hrozí, že mnoho obyvatel bude muset během spánku u otevřeného okna či cestě na nákup poslouchat hluk srovnatelný se řvoucí sbíječkou či rozjařenou diskotékou.

Provozovatelé komunikací by nově nemuseli provádět opatření k omezení vnějšího hluku, stačí zajistit snížení hluku bytelnějšími okny. Tím však dojde ke snížení hladiny hluku pouze uvnitř budov při zavřených oknech, upozorňuje Zelený kruh.

Nadměrným hlukem trpí podle informací Zeleného kruhu každý třicátý obyvatel České republiky, především lidé z velkých měst jako Praha, Brno či Plzeň s velkým množstvím dopravy. Prokázány jsou u hluku neblahé účinky na lidské zdraví – poškození sluchu, závratě, zvýšení tepu a tlaku či poruchy spánku.


reklama

Další informace |
red
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist