https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/izraelci-budou-merit-mnozstvi-plastu-v-mori-na-sumkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Izraelci budou měřit množství plastů v moři na sumkách

20.2.2019 09:10 (ČTK)
Sumky jsou přisedlé k jednomu místu po celý svůj život a podobně jako pumpa filtrují vodu.
Sumky jsou přisedlé k jednomu místu po celý svůj život a podobně jako pumpa filtrují vodu.
Foto | kevskoot / Pixabay
Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky ke studiu množství plastů v oceánech. Tvorové velcí jako dlaň žijí přisedlým způsobem života a daří se jim stejně v křišťálově čisté vodě jako ve vodách znečištěných průmyslovým odpadem. Rozborem obsahu jejich těl bude možné zjistit množství znečištění v jednotlivých částech moří. Studie vyšla v časopise Marine Pollution Bulletin.
 

Do oceánů se dostává ohromné množství plastového odpadu - OSN rychlost znečišťování tímto odpadem přirovnala k tomu, jako by se každou minutu do moře svrhl plast z korby jednoho nákladního vozu. Pokud se situace nezlepší, bude za 30 let v mořích více plastů než ryb.

Není ale zatím znám dopad mikroplastu, tedy miniaturních částic, které se dostávají do mořských organismů.

"Sumky jsou přisedlé k jednomu místu po celý svůj život a podobně jako pumpa filtrují vodu. Mohou nám poskytnout informaci o tom, jak vypadal ekosystém v jejich okolí po dobu jejich života," řekla spoluautorka studie Gal Veredová z univerzity v Tel Avivu.

Podle vědců je dobré využívat právě sumky, protože z evolučního hlediska jsou příbuzné člověku. Poznatky získané z jejich organismů mohou být užitečnější než ty získané studiem jiných mořských živočichů, například ryb nebo mlžů. "I když vůbec nevypadáme jako oni, náš systém je podobný," řekla Noa Šenkarová z oddělení zoologie na univerzitě.

Plast nikdy nezmizí. Rozpadne se na mikročásti o velikosti rýžového zrnka a naváže se na kapky látek, jaké se nacházejí v kosmetice nebo čisticích prostředcích. V této podobě je konzumují volně žijící zvířata a z nich pak vstupují do potravinového řetězce, vysvětlila Veredová.

V Ejlatu v Rudém moři prohledávala mola a skály a na jedné cihle našla přisedlý celý trs sumek. Přenesla je do laboratoře a stiskem z nich vyšel obsah jejich těla. Byly v něm mikroplasty, jež kdysi možná tvořily plastové lahve nebo sáčky, které jsou odhozeny všude u pobřeží Izraele.

"Člověk vytvořil materiál, který je schopen přetrvat stovky, tisíce let. A využívá ho jako výrobek na jedno použití, to je paradox," řekla Veredová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist