https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/kocky-zrejme-truchli-kdyz-uhyne-jiny-mazlicek-v-domacnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kočky zřejmě truchlí, když uhyne jiný mazlíček v domácnosti

13.8.2024 01:38 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kočky zřejmě do určité míry truchlí, když v domácnosti uhyne jiný mazlíček. A týká se to i psů, uvádí britský server The Guardian s odvoláním na studii vědců z americké Oaklandské univerzity zveřejněnou v časopisu Applied Animal Behaviour Science.
 
Majitelé vysledovali, že jejich kočky měly problémy se spánkem, méně žraly a méně si chtěly hrát. Naopak více vyhledávaly pozornost lidí a dalších zvířecích mazlíčků, nebo se naopak držely stranou o samotě a vypadalo to, že hledají uhynulé zvířecí společníky. Autoři studie tak zpochybnili přesvědčení, že kočky jsou nespolečenské, a došli k závěru, že prožitek ztráty je možná univerzální.

Truchlení je ve zvířecí říši rozšířeným jevem. Ví se to o slonech, delfínech a šimpanzích. Italští vědci nedávno uvedli, že se to týká i psů, u kterých se projevovaly změny chování v situaci, kdy uhynul jiný pes v domácnosti.

Výzkumníci z Oaklandské univerzity podotýkají, že u koček nebylo tak zřejmé, že by jejich chování svědčilo o tom, že truchlí. Na jejich výzkumu se podíleli majitelé více než 450 koček, kteří měli doma ještě jinou kočku nebo psa a tento mazlíček v nedávné době uhynul. Ve dvou třetinách šlo o kočky, zbytek byli psi. Majitelé odpovídali na otázky ohledně chování "pozůstalé" kočky.

Ukázalo se, že smrt zvířecího "druha" na kočky dopadla tím více, čím déle spolu tato zvířata žila. Čím více času tato zvířata trávila při každodenních činnostech, tím spíše se u pozůstalých koček projevovalo chování připomínající zármutek a strach. Pokud spolu mazlíčci měli dobré vztahy, bylo běžnější, že kočky toho méně snědly, méně spaly a neměly chuť si hrát.

"Na rozdíl od psů si o kočkách myslíváme, že jsou nespolečenské a odtažité," řekla psycholožka Jennifer Vonková z Oaklandské univerzity. Připomíná ale, že ve volné přírodě mají tyto šelmy tendenci se sdružovat a vytvářet hierarchie.

Zatímco výsledky studie vědců z Oaklandské univerzity podporují hypotézu o tom, že kočky truchlí, druhou možností je, že majitelé si projektují do pozůstalých koček vlastní zármutek. Podle ní páníčci, kteří prožívali hlubší zármutek, si všímali více změn v chování pozůstalých koček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.8.2024 08:07
Myslím, že pojem "truchlení" bychom ve většině případů mohli nahradit slovy "vzpomíná a hledá". Psi dokáží být velmi věrní, záleží asi od povahy a síly vztahu. Tak jako prožíváme různé situace v životě různě podle povahy, může se to lišit i v otázce ztráty přítele, partnera, páníčka. Jednotný mustr asi těžko půjde aplikovat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.8.2024 08:21 Reaguje na Karel Zvářal
Používat výrazy kterými označujeme dobré vztahy mezi blízkými lidmi v naší dnešní společnosti je zavádějící. Nějaká podobnost je u psů,resp.vlka,šarvátky až boje i na život a na smrt,ale v případě ohrožení se okamžitě smečka semkne.
Kočky bych vůbec nesrovnával.Jsou to solitéři kteří se vyhledávají pouze kvůli páření.V zajetí přetrvává infantilní chování koťat s matkou.Samozřejmě jsou kočky žijící ve smečce,lev,ale to je jiný způsob života.
No,alespoň pěkné téma na diskuzi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.8.2024 08:32 Reaguje na Emil Bernardy
No, kočka domácí žije často ve společenství jiných koček, pomineme-li členy domácnosti. Takže je rozdíl mezi kočkou divokou - teritoriální/solitérní, a kočkou domácí - společenskou. A odtud tedy možná pramení aplikování pojmů z lidské společnosti (truchlení), což je zřejmý antropomorfismus.

Vzpomínání na předky je známo u slonů - zastávky u kostí a "hraní" si s nimi. Tam nějaká forma smutku evidentně je, ale u těch koček je to dosti sporné. To mnohem častěji je popisováno u psů, kteří jsou na páníčka až nezdravě fixovaní.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.8.2024 18:02 Reaguje na Karel Zvářal
Hodně úvah je od lidí kteří žijí osaměle,nebo snad uzavřeně ve společnosti domácích mazlíčků.
Slon je pro nás málo známé a podivné zvíře,vzhledem,ale měl jsem možnost pobýt a sledovat jejich hry s ošetřovateli,otevřel se mně jiný a dosud neznámý svět.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.8.2024 18:09 Reaguje na Emil Bernardy
Slona nechovám, ale možná časem něco písnu o dinosaurech. Kdybych to neměl doma, těžko uvěřím. Lidé zvířata velmi rádi podceňují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist