Kvůli horkým dnům záchranná stanice v Praze přijímá více volně žijících zvířat
"V posledních dnech, kdy jsou vysoké teploty, přijímáme zvýšený počet rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z hnízd," sdělila Pokorná. "Více máme také veverčat. A také mnoho osiřelých mláďat, kterým matku buď zajelo auto anebo uhynula kvůli jinému zranění," dodala. Do stanice se pak podle ní dostalo také několik zcela vyčerpaných a dehydrovaných ježčích samic.
Pokud chtějí lidé v horkých dnech volně žijícím zvířatům pomoci, mohou podle Pokorné pokládat misky s vodou na zahradách a jiných místech. "Ideální jsou větší mělké misky, například velké misky pod květináče, umístěné přímo na zemi. Ne tedy na vyvýšeném místě. Aby k nim měli přístup i živočichové, kteří se pohybují jen na zemi, jako ježci a ještěrky," popsala.
Ptáci ocení vodu nejen k pití, ale i ke koupání, které je pro ně nezbytné při péči o jejich peří, řekla. Vodu je potřeba denně vyměňovat a misky čistit, aby voda nezelenala a nebyla naopak závadná.
Vyzvala také Pražany, aby si v tomto období, kdy jsou v přírodě mláďata, hlídali své domácí mazlíčky. "Mláďata jsou bohužel snadnou kořistí pro psy a kočky, nejsou ještě tak obratná, aby jim unikla. Ideální je kočky nepouštět v tomto období vůbec ven a psy mít pod přímým a neustálým dohledem," uvedla.
Léto patří pro volně žijící živočichy k náročným obdobím. Většina zvířat v té době pečuje o potomstvo, a tak musí živit nejen sebe, ale i mláďata. Jsou tedy více v pohybu, častěji překonávají silnice a podobně. Kromě vysokých teplot tak i tento aspekt podle Pokorné přináší více zranění a často i kolizí s člověkem a jeho civilizací, jako nárazy do prosklených ploch nebo zmíněné střety s domácími mazlíčky.
reklama