Lesníci zahájili revizi turistických značek a pustí se do jejich obnovy
ALSOL spravují více než 42 000 hektarů církevních lesů na části území Jeseníků, Rychlebských hor, v okolí Mírova na Mohelnicku, v Hostýnských vrších, Chřibech, na Kroměřížsku a v okolí Velehradu. "Velké množství stromů u turistických stezek, které na sobě nesly orientační značky, bylo napadeno kůrovcem a museli jsme je proto odstranit z lesa. Podobně to bylo i se stromy, na kterých se podepsaly větrné smrště z posledních let a ohrožovaly tak kolemjdoucí. Spousta těchto míst se velmi změnila, a ačkoliv jsme zde vysadili stromy nové, mnoho orientačních bodů pro turisty chybí," uvedl jednatel ALSOL Petr Skočdopole.
Loni v lednu vedení ALSOL uzavřelo s Klubem českých turistů memorandum o vzájemné spolupráci, ve kterém se lesníci zavázali k podpoře turistického značení. "Tato spolupráce funguje na velmi dobré úrovni, proto jsme se letos dohodli na celkové revizi značek. V praxi to vypadá tak, že lesníci zkontrolují stav značení na jejich úsecích a stejnou kontrolu provedou také značkaři z Klubu českých turistů. Po srovnání získaných informací můžeme naplánovat strategii obnovy značek tak, aby již o letošních letních prázdninách nemuseli návštěvníci lesa bloudit mimo vyznačené stezky," podotkl Skočdopole.
Právě usměrnění pohybu turistů je jedním z hlavních opatření pro zajištění bezpečnosti při boji s kůrovcovou kalamitou. "Při odstraňování kůrovcem napadených stromů z lesa se po lesních cestách a terénu mnohdy pohybuje těžká technika. Bohužel se velmi často stává, že do těchto míst zabloudí návštěvníci lesa, kteří si často ani neuvědomí, nakolik ohrožují bezpečnost svou i operátorů pracovních strojů. Pohyb turistů po vyznačených stezkách jim proto zajistí bezpečnost a nám významně ulehčí práci při zpracovávání kůrovcové kalamity," dodal Skočdopole.
Kvůli rozsáhlé kalamitě bylo zpracování napadeného dříví pro lesníky hlavní prioritou, aby se zpomalilo šíření kůrovce a mohla být co nejdříve zahájena obnova lesního porostu. "Nyní však kalamita postupně odeznívá, a proto se mohou lesníci více zaměřit na zpracování vedlejších následků boje s kůrovcem. Teprve nyní jsme se mohli trochu nadechnout a konečně se intenzivněji pustit do nápravy následků, způsobených likvidací kůrovce v lesích. Ať už se jedná o obnovu poškozených turistických značení, či lesních cest a přibližovacích linek," dodal Skočdopole.
reklama