Vodohospodáři upraví koryto Svitavy na Blanensku do podoby, kterou mělo kdysi
"Jsou to právě revitalizace a obnovy vodních toků, které představují jednu z našich priorit. Každý takový projekt přispívá ke zlepšení vodního režimu v krajině, posílení ekologické stability a zvýšení odolnosti vůči změnám klimatu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Opatření na Svitavě zahrnují také dlouhodobě udržitelné prvky, jako jsou kamenné prahy, kamenné výhony, mrtvé dřevo nebo solitérní lomové kameny. Ty budou mít za úkol čeřit hladinu a tvořit přirozené výmoly. Na břehu pracovníci povodí vybudují suché kamenné zídky a sypané urovnané kamenné hromady sloužící ke zvýšení biodiverzity, například jako úkryty pro plazy. Výsadba břehových porostů pak zlepší stabilitu břehů a poskytne útočiště pro hmyz, ptactvo i drobné savce.
Stavební práce začaly v lednu, hotovo by měly být v dubnu. Projekt je financovaný z prostředků evropského Operačního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy, náklady jsou ve výši téměř 7,3 milionu korun.
Povodí Moravy úpravou Svitavy u Svitávky pokračuje v programu ozdravování krajiny. Spočívá v revitalizaci vodních toků, přípravě přírodě blízkých protipovodňových opatření a zajišťování migrace vodních živočichů.
"V nedávné době jsme dokončili obdobné revitalizace například na říčce Jihlávce v Prostředkovicích u Jihlavy, kde se vodní tok prodloužil o třetinu a říční niva získala zcela nový ekologický význam, nebo na řece Svratce u Jimramova, kde jsme obnovili původní koryto řeky. Aktuálně pracujeme na migračním zprůchodnění jezu v Lukách nad Jihlavou a do budoucna připravujeme další revitalizační projekty například na Javornickém, Slavětínském a Blatnickém potoku," dodal Gargulák.
reklama