https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/letiste-praha-chce-do-roku-2030-dosahnout-uhlikove-neutrality
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letiště Praha chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality

29.11.2019 00:30 | PRAHA (ČTK)
Letiště Praha chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy nejvyššího, čtvrtého stupně ACA.  / Ilustrační foto
Letiště Praha chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy nejvyššího, čtvrtého stupně ACA. / Ilustrační foto
Letiště Praha chce do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy nejvyššího, čtvrtého stupně ACA (Airport Carbon Accreditation). Toho mohou letiště dosáhnout tím, že kompenzují zbylé emise CO2, které již vlastními opatřeními snížit nemohou, a to nákupem opatření třetích stran, tzv. offsetových projektů. Včera to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letos Letiště Praha opět obhájilo třetí úroveň certifikace ACA, poprvé ji dosáhlo v roce 2016.
 

"Pražské letiště se řadí mezi 16 evropských letišť, která se zavázala nejen snižovat svoji uhlíkovou stopu ze samotného provozu, ale do tohoto úsilí zapojuje i partnery. Těmi jsou letecké společnosti, poskytovatelé handlingových či cateringových služeb, uživatelé pozemní dopravy a další partneři," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Letiště Praha, provozovatel Letiště Václava Havla Praha, je zapojeno do iniciativy ACA, která nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy, od roku 2009. Dosažení uhlíkové neutrality na letištích je bez offsetových projektů velice složité. Nákupem offsetů jsou podporovány takové projekty, které vedou k zachycení skleníkových plynů či k prevenci jejich vzniku. Úsilí o neutrální emise oxidu uhličitého totiž znamená snahu snížit čisté emise téměř k nule a ty vzniklé vyvážit projekty, které mohou oxid uhličitý vstřebat.

Letiště Praha však chce nejdříve snížit emise CO2 vlastními opatřeními, a proto s investicí, zejména do offsetů, podle mluvčího ještě vyčkává. Firma letos vyjednává o nákupu stoprocentně zelené elektřiny, která podle ředitelky Ochrany životního prostředí Letiště Praha Soni Hykyšové pomůže nejpozději do roku 2025 snížit uhlíkovou stopu letiště o 60 procent ve srovnání s rokem 2009, kdy se s měřením začalo.

Pražské letiště odbavilo v prvních deseti měsících letošního roku celkem 15,2 milionu cestujících, což je meziročně o více než šest procent více. Počet cestujících se na pražském letišti každoročně zvyšuje od roku 2013. Letiště je v současnosti už na hraně své maximální kapacity. Do budoucna proto plánuje rozsáhlé investice za desítky miliard korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist