https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/liberec-podpori-ohrozeneho-modraska-prirodni-upravou-louky-u-sidliste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec podpoří ohroženého modráska přírodní úpravou louky u sídliště

8.6.2020 14:41 | LIBEREC (ČTK)
Modrásek bahenní.
Modrásek bahenní.
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u největšího panelového domu ve městě, takzvané Hokejky. Město chce na místě vybudovat také drobné tůňky a plánuje i dosadbu dřevin a přeměnu části trávníků na trávníky bylinotravní.
 

Louka s malým hřištěm pro psy je v Ruprechticích mezi ulicemi Hlávkova a Věkova. Jde o jednu z potvrzených lokalit výskytu modráska bahenního ve stotisícovém městě. "Na tomto pozemku je prameniště, málokdo o tom ví. Protože je louka velká, rovná, intenzivně sekaná, tak tam dochází k velkém odparu," řekl náměstek.

Vlivem častého sekání a stavebních úprav byly potlačené původní druhy rostlin, zejména pak krvavec toten a další na vodu vázané rostliny. To má za následek snižování množství bezobratlých a některých druhů obratlovců v této lokalitě. Pokud by město nic nedělalo, hrozilo by podle náměstka vyschnutí prameniště.

Město chce vybudovat drobné tůňky, které budou v jarních měsících sloužit k rozmnožování drobných obojživelníků a bezobratlých živočichů. Plánuje i dosadbu dřevin a přeměnu části trávníků na trávníky bylinotravní. Více růst by tam opět měl například krvavec toten, na kterém se rozmnožuje modrásek bahenní. Méně často se také bude louka podle Šolce sekat. "A také osázíme obrubník na hraně komunikace, který zabrání projíždění vozidel v horních partiích prameniště. V současné době tady totiž dochází k likvidaci travního porostu," dodal náměstek.

Na projekt za 1,12 milionu korun se pokusí získat dotaci z kraje, z programu na zadržování vody v krajině. Úpravy by město chtělo podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) zahájit ještě letos.


reklama

 
Marek Kuntoš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

10.6.2020 07:40
Dobrá práce!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist