https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lide-tridi-nad-ocekavani-krnov-temer-zdvojnasobi-pocet-nadob-na-kuchynsky-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé třídí nad očekávání, Krnov téměř zdvojnásobí počet nádob na kuchyňský odpad

5.2.2023 00:56 | KRNOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Krnov na Bruntálsku téměř zdvojnásobí počet kontejnerů, do nichž lidé odkládají kuchyňský odpad. Krnované totiž třídí více, než se čekalo. Deset nových hnědých kontejnerů město brzy rozmístí v ulicích Maxima Gorkého, Jiráskově, Seifertově, Jesenické, Petrovické a na náměstí Hrdinů. ČTK to sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
 

Biologicky rozložitelný kuchyňský odpad se v Krnově začal třídit počátkem loňského září. Kontejnerů bylo původně 12. "Už na podzim jsme museli přidat jeden v Petrovické ulici, jelikož lidé třídili mnohem důsledněji, než jsme předpokládali. Průměrně totiž v jedné nádobě v listopadu skončilo 40 kilogramů kuchyňského odpadu," uvedla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.

V prosinci vytříděného odpadu mírně ubylo, nyní se ale obsah kontejnerů vrací k listopadovým hodnotám. "Vzhledem ke zkušenostem z jiných měst jsme přitom z počátku očekávali v průměru 15 až 20 kilogramů v nádobě s postupným nárůstem na 35 kilogramů," uvedla Hájková.

Městská rada už schválila smlouvu o pokračování spolupráce s firmou Energy financial group (EFG), která se zavázala, že ceny pro letošní rok zůstanou stejné. "Do konce roku se podařilo vytřídit 7,48 tuny odpadu, který firma ve svozových nádobách převezla do svých bioplynové stanice v Rapotíně. Zde byl zpracován na surový bioplyn, jenž se následně používá pro výrobu tepla, elektřiny a biometanu," uvedla Círová.

Od září do prosince se uskutečnilo celkem 17 svozů. "Cena za výsyp jedné popelnice činí 125 korun, zpracování tuny odpadu stojí 980 korun. Celkem tak vloni radnice firmě zaplatila 40.495 korun," uvedla Hájková.

Městu se to podle ní vyplatí, protože se tak připravuje na zákonnou povinnost třídit biologicky rozložitelný gastronomický odpad plánovanou už na rok 2024. "K projektu jsme přistoupili nejen kvůli legislativním změnám, jež obcím ukládají zvýšit podíl třídění a odklonit využitelné složky ze směsného komunálního odpadu, ale také pro neustálý nárůst poplatků za uložení odpadu na skládky," uvedla Hájková.

Lidé mohou do popelnic na kuchyňský odpad dávat potraviny ve všech typech obalů kromě skla. Lze do nich vyhazovat například prošlé jogurty v kelímku, zkažený salám v obalu i prošlé konzervy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.2.2023 08:30
To by mě zajímalo, kdy všem obcím (a bioplynkám) dojde, že neplatí za odpady, ale za surovinu a finanční toky se tak obrátí a bioplynky budou platit za odpady obcím, aby mohly odvážet jejich BRKO.
Jasně, dopravní náklady tam nějaké jsou, stejně jako fixní náklady na straně bioplynky, pokud ale změníme model, tedy dejte nám surovinu, my Vám za ni zaplatíme, tak rázem žádné BRKO v směšném KO nebude.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.2.2023 08:44 Reaguje na Katka Pazderů
Dříve se tento odpad zkrmoval v prasečákách, po prohnání párou.
Prasečáky zlikvidovány, maso se vozí z ciziny a to 33let po sametu !
Odpovědět
sv

sv

5.2.2023 17:11 Reaguje na smějící se bestie
Tak, tak. I to, že už neaplikujeme tu zločineckou komunistickou čučche politiku, díky které komouši zlikvidovali jak čs ekonomiku tak životní prostředí, je úspěch.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.2.2023 10:04 Reaguje na Katka Pazderů
Zkuste si na dvoře ze dvou sudů udělat vlastní bioplynku na kuchyňský odpad a zjistíte, jaký to je nesmysl. Nevyprodukujete si ani plyn na uvaření hrnku kávy a tak to je i se sběrem kuchyňských odpadů. Započítejte k tomu ještě náklady do zařízení, údržbu a dopravu. Nebýt dotací a jiného odpadu, tak je to prodělečná
investice. Obcházet ekonomiku ekologistickými dotacemi je paskvil,
který, stál ty miliardy, které nyní schází skutečné energetice
nahrazované těmito nesmysly. Svážet pár tun z celého města se
bez dotací neobejde a to se ty dotace mohou všelijak jmenovat.
Přimlouvám se raději za kompostéry a půdě pomáhat kompostem, aby
byla schopna jímat vodu. Ostatní odpady rovnou pálit ve spalovně
bez mezičlánku zvaného bioplyn, který čeká totéž. Jinak teplo
lze třeba pro skleník získávat daleko efektivněji. Kamarádovi
z instalace podlahového topení zbyly hadice, ze kterých si
skroužil velkého šneka. Na něho navezl hnůj, listí a trávu. Vodu
z hadic přivedl do radiátoru ve skleníku a byl nadšen z temperace
skleníku teplem z tlející hmoty pod plastovou plachtou. Levné,
účinné a bez dotací! Doplnit plachtu ještě odvětrávací hadicí s regulátorem, tak mohl mít i ten bioplyn.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.2.2023 18:04 Reaguje na Katka Pazderů
Zkuste chvíli počítat.
Tohle není ekonomika ale jen sakra drahá hra.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist