Lidé v Plzni dostanou za plast na vznik uměleckých děl vstupenky
"Organizátoři upřednostňují tvrdší plasty typu víčka od PET lahví, obaly od čisticích prostředků, kečupu, polystyren, plastové nádobí a kelímky, kousky lega či zubní kartáčky," vyjmenovala Reifová. Klasické PET lahve organizátoři nechtějí. Za plný pytel čistého plastu slibují volnou vstupenku na chystanou výstavu, za igelitku s víčky od PET lahví permanentku na deset vstupů.
Podle programového ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Sulženka chtějí pořadatelé ukázat, jak recyklovaný plast hýbe světem umění, designu a jaká inovativní řešení vznikají v hlavách mladých designérů a sociálních inovátorů. "Plast je všudypřítomný materiál. Najdete ho bohužel i na místech, kam lidská noha nikdy nevkročila. Cesta plastové lahve z regálu supermarketu doprostřed oceánu nebo na pláž za polárním kruhem ukazuje, jak moc se musíme zajímat o toto téma, materiál a odpad, který z něj vzniká," řekl Sulženko.
Interaktivní výstava Má plast nabídne instalace od více než deseti umělců. Představí se například Veronika Richterová a její PETart, sochař Benedikt Tolar a série jeho grilovaných a jinak deformovaných odpadkových košů. Londýnské Studio Swine, proslulé aktivistickým a ekologicky zaměřeným uměním, do Plzně zapůjčí stoličky, které vznikají přímo na na moři na rybářských lodích lisováním plastů zachycených jako odpad v sítích. Další britský umělec navrhl boty z vyhozených plastů. Zastoupený bude také moderní plastový design z Německa, Nizozemí, Japonska či Islandu.
Smyslem expozice je přitáhnout pozornost k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu. V Evropě se ročně vyprodukují miliony tun plastového odpadu, jen kolem 25 až 30 procent plastů se ale recykluje.
reklama